Haag začal vyšetřovat možné válečné zločiny v Palestině

ČTK ČTK
16. 1. 2015 20:20
Jde o první krok, který může vyústit až v obvinění palestinských nebo izraelských představitelů. Izrael sdělení soudu podle médií označil za skandální.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Haag (Nizozemsko) - Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil předběžné vyšetřování případných válečných zločinů spáchaných na palestinských územích.

Jde o první krok, který může vyústit až v obvinění palestinských nebo izraelských představitelů. Izrael sdělení soudu podle médií označil za skandální.

Palestina oficiálně požádala o začlenění pod jurisdikci ICC na začátku roku. Oficiálně by měla pod ICC spadat od 1. dubna, ale soud už dnes oznámil, že zahájil předběžné vyšetřování. Na základě předběžných zjištění má rozhodnout, zda zahájí plnohodnotné vyšetřování údajných zvěrstev. To by pak mohlo vyústit až v obvinění konkrétních osob jak na izraelské, tak na palestinské straně.

Přičlenění k Mezinárodnímu trestnímu soudu je součástí širší diplomatické strategie Palestinců. Svým tlakem chtějí donutit Izraelce, aby se stáhli z okupovaných území a odsouhlasili existenci palestinské státnosti.

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman dnes označil postup soudu za skandální. Jediným cílem vyšetřování je podle něj "oslabit právo Izraele na obranu proti terorismu". "Tentýž soud, který neuznal za vhodné zabývat se situací v Sýrii, kde bylo zabito 200 000 lidí, ani v Libyi či na jiných místech, považuje za vhodné zkoumat nejmorálnější armádu světa, a to z čistě politických a protiizraelských důvodů," dodal Lieberman.

Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás hrozil připojením k ICC už od roku 2012, ale dříve se k tomu neodhodlal s ohledem na nátlak Spojených států a Izraele. Takzvaný Římský statut, tedy zakládající smlouvu ICC, Izrael i Spojené státy sice dříve podepsaly, ale neratifikovaly. Jejich občané by ale nyní mohli být souzeni za zločiny spáchané na palestinském území.

ICC je první stálý trestní soud s celosvětovou působností, který stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Od roku 2002 sídlí v nizozemském Haagu. Palestina se stává 123. státem, který pod něj spadá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy