Haag začal vyšetřovat možné válečné zločiny v Palestině

ČTK ČTK
16. 1. 2015 20:20
Jde o první krok, který může vyústit až v obvinění palestinských nebo izraelských představitelů. Izrael sdělení soudu podle médií označil za skandální.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Haag (Nizozemsko) - Mezinárodní trestní soud (ICC) zahájil předběžné vyšetřování případných válečných zločinů spáchaných na palestinských územích.

Jde o první krok, který může vyústit až v obvinění palestinských nebo izraelských představitelů. Izrael sdělení soudu podle médií označil za skandální.

Palestina oficiálně požádala o začlenění pod jurisdikci ICC na začátku roku. Oficiálně by měla pod ICC spadat od 1. dubna, ale soud už dnes oznámil, že zahájil předběžné vyšetřování. Na základě předběžných zjištění má rozhodnout, zda zahájí plnohodnotné vyšetřování údajných zvěrstev. To by pak mohlo vyústit až v obvinění konkrétních osob jak na izraelské, tak na palestinské straně.

Přičlenění k Mezinárodnímu trestnímu soudu je součástí širší diplomatické strategie Palestinců. Svým tlakem chtějí donutit Izraelce, aby se stáhli z okupovaných území a odsouhlasili existenci palestinské státnosti.

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman dnes označil postup soudu za skandální. Jediným cílem vyšetřování je podle něj "oslabit právo Izraele na obranu proti terorismu". "Tentýž soud, který neuznal za vhodné zabývat se situací v Sýrii, kde bylo zabito 200 000 lidí, ani v Libyi či na jiných místech, považuje za vhodné zkoumat nejmorálnější armádu světa, a to z čistě politických a protiizraelských důvodů," dodal Lieberman.

Šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás hrozil připojením k ICC už od roku 2012, ale dříve se k tomu neodhodlal s ohledem na nátlak Spojených států a Izraele. Takzvaný Římský statut, tedy zakládající smlouvu ICC, Izrael i Spojené státy sice dříve podepsaly, ale neratifikovaly. Jejich občané by ale nyní mohli být souzeni za zločiny spáchané na palestinském území.

ICC je první stálý trestní soud s celosvětovou působností, který stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Od roku 2002 sídlí v nizozemském Haagu. Palestina se stává 123. státem, který pod něj spadá.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy