Islámský stát hrozí Rusku. V hledáčku má jeho agenty

Jiří Just Jiří Just
16. 1. 2015 17:41
Agenti ruských tajných služeb zjevně působí přímo v řadách radikálů z Islámského státu. Nejen proto je Rusko pro islamisty nepřítel.
Islamista ze Sýrie.
Islamista ze Sýrie. | Foto: Reuters

Moskva - Naším nepřítelem není jen Velký Satan – Západ, ale i jeho menší kolega – Rusko. Zhruba tak by se dal přeložit vzkaz, který před pár dny Kremlu "poslali" islamisté ze Sýrie.

Přímo uvnitř Islámského státu totiž zjevně působí nejeden agent ruských tajných služeb. "Máme v řadách těchto teroristických hord dobrou agenturní síť," přiznal nedávno v rozhovoru pro ruskou agenturu Interfax i čečenský prezident Ramzan Kadyrov.

Islamisty zveřejněné video s popravou dvou rusky mluvících mužů, kteří tvrdili, že pracují pro Moskvu, to jenom potvrzuje. Byť ruská média uvedla, že popravení žádnými agenty nebyli. Že šlo "jenom" o metaře a taxikáře.

Zabít Bagdádího

Sedmiminutový snímek se objevil začátkem týdne na serveru propagandistické sekce Islámského státu Al Hayat Media. Je na něm záznam výslechu v ruštině, doplněný anglickými a arabskými titulky.

"Jsem agent FSB. Mým úkolem bylo přijet do Sýrie a získávat informace o ruskojazyčných bratrech," říká na videu muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Džambulat Mamajev a pochází z Kazachstánu.

Druhý rusky mluvící muž se představil jako Sergej Ašimov. Říkal, že měl mimo jiné shromažďovat informace o ozbrojencích z Ruska, kteří bojují po boku arabských teroristů. Za úkol prý dostal zavraždit abú Bakra Bagdádího, někdejšího šéfa irácké odnože Al-Káidy a teď vůdce Islámského státu.

"Dostal jsem za úkol ho zlikvidovat," tvrdí Ašimov na záznamu. Během výslechu mu nervózně tikají víčka obou očí.

Následuje střih. Oba muži klečí se svázanýma rukama kdesi v poušti. Za nimi stojí ozbrojenec s kalašnikovem, který v ruštině s kavkazským akcentem cituje text z Koránu a hrozí všem, kdo by chtěli infiltrovat Islámský stát.

Džihádista poté vybídne asi desetiletého chlapce s pistolí v ruce, stojícího po jeho boku. Ten bez milosti zajatce popraví výstřelem do zátylku.

Chlapec s pistolí, který podle některých informací pochází rovněž z Kazachstánu, po popravě překračuje těla. "Chci být jedním z těch, kteří vraždí nevěřící. Chci být mudžáhid," říká na konci videa.

Islámský stát v Rusku

Kazašský Výbor pro národní bezpečnost v prohlášení na své internetové stránce uvedl, že popravení muži nejsou občany Kazachstánu. Zpravodajská služba zároveň varovala média před šířením podobných informací.

Ruská tajná služba FSB ani ruské ministerstvo zahraničí snímek nekomentují.

Džihádisté ale mají hned několik důvodů vyhlásit Moskvě válku. Ruská vláda například aktivně podporuje syrského prezidenta Bašára Asada v konfliktu s rebely. A sama bojuje proti islamistům na Severním Kavkaze.

Právě ze Severního Kavkazu se přitom může stát nové bojiště s Islámským státem. Militanti ještě loni v září hrozili Vladimiru Putinovi, že "osvobodí Čečensko a Kavkaz".

Někteří ruští experti upozorňují, že stopy prosincového útoku na Groznyj, během něhož zemřelo 14 čečenských policistů a 11 teroristů, vedou až k Islámskému státu.

Výpověď muže, ze kterého se radikální islamisté pokoušeli udělat bojovníka Islámského státu.
4:39
Výpověď muže, ze kterého se radikální islamisté pokoušeli udělat bojovníka Islámského státu. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Z Kavkazu na Blízký východ

Na Severním Kavkaze se už stoupenci Islámského státu objevili. V polovině loňského prosince se vůdce dagestánských teroristů Abu Muchammad a několik jeho věrných polních velitelů odtrhli od severokavkazského islamistického hnutí Kavkazský emirát a složili přísahu věrnosti Islámskému státu.

Připojení části dagestánských teroristů k Islámskému státu vyvolalo mezi severokavkazskými islamisty rozkol. Vůdce Kavkazského emirátu Aliaschab Kebekov zakázal svým ozbrojencům spolupracovat s Islámským státem a jakkoliv mu pomáhat.

Kavkazští extremisté se k Islámskému státu připojili i přímo na Blízkém východě. Syrský velvyslanec v Rusku Rijád Haddád uvedl, že v jeho zemi bojují bezmála dva tisíce Kavkazanů. Jedním z polních velitelů Islámského státu je gruzínský Čečenec Omar Šíšání.

Mimochodem - odchod velkého počtu islamistů do Sýrie a Iráku je podle expertů z Ruska jedním z faktorů, proč se snížil počet teroristických útoků na Severním Kavkaze.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy