Clintonová je pod palbou. Ukažte mé e-maily, vyzvala úřad

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 5. 3. 2015 21:05
Někdejší americká ministryně zahraničí čelí kritice, že ve funkci používala soukromý e-mailový účet, což je v rozporu se zákonem. Do všeho se už vložil Kongres.
Hillary Clintonová celou záležitost nekomentovala.
Hillary Clintonová celou záležitost nekomentovala. | Foto: Reuters

Washington - Někdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová odráží kritiku, která na ni v posledních dnech míří. A která může ovlivnit i její možnou kandidaturu za Demokratickou stranu v prezidentských volbách v roce 2016.

Důvod? Vyšlo najevo, že v době, kdy šéfovala americké diplomacii, používala k pracovním účelům soukromý e-mailový účet, a to v rozporu se zákonem.

Agentura Associated Press navíc zjistila, že u firmy, která jí velmi pravděpodobně patří. Poskytovatel e-mailové schránky totiž sídlí v její domovské obci Chappaqua ve státě New York.

Do všeho se už vložil i jeden z výborů Sněmovny reprezentantů, který - kvůli vyšetřování možného zanedbání bezpečnostních opatření před útokem na konzulát v libyjském Benghází v září 2012 - Clintonovou požádal, aby předložila veškerou e-mailovou komunikaci z doby působení v čele ministerstva.

"Požádala jsem ministerstvo, aby je (e-maily) zveřejnilo. Řekli, že je kvůli možnému zveřejnění posoudí co nejdříve," reagovala Clintonová na svém twitterovém účtu.

Jinak ale ona ani nikdo z jejího týmu používání soukromé schránky nijak nevysvětlil.

Touha po "absolutní kontrole"?

Novináři teď proto spekulují, že tak Clintonová činila, aby měla absolutní kontrolu nad tím, co z její komunikace unikne na veřejnost, potažmo podlehne revizi federálních úřadů.

"Jeví se to tak, že chtěla mást. Zdá se, že jí šlo o to, aby získala kontrolu nad tokem informací. Zřejmě aby předešla vlastní politické zranitelnosti. Nevidím jediný jiný důvod, proč by to jinak ministryně zahraničí měla dělat," řekl deníku The Washington Post John Wonderlich z neziskové organizace Sunlight Foundation, která se zaměřuje na transparentnost americké státní správy. "Rozhodně to muselo být účelové."

Pikantní je na celé věci fakt, že Hillary Clintonová - byť v poměrně dávné minulosti - jednomu ze svých stoupenců řekla, že e-mail vůbec nepoužívá.

Víte, při tom, jak jsem neustále prověřována, proč bych měla - a já ani nechci - proč bych měla používat e-mail.

"Víte, při tom, jak jsem neustále prověřována, proč bych - a já ani nechci - měla používat e-mail?" tázala se v roce 2000 na nahrávce, kterou našel a publikoval server Buzzfeed.

Ani ministerstvo zahraničí se prozatím k věci obšírněji nevyjádřilo.

Sdělilo pouze to, že politička při výkonu své funkce informace podléhající utajení nepřijímala a ani neodesílala prostřednictvím e-mailu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy