Čínští hackeři ukradli citlivá data o amerických vojácích

Zahraničí Zahraničí
13. 6. 2015 14:41
Dokumenty, ke kterým se hackerům podařilo dostat, podle zdrojů agentury AP údajně obsahovaly vše od barvy očí, přes kontakty na přátele a finanční historii řady vojáků a zpravodajců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Hackerům, kteří zřejmě operovali z Číny, se nejspíš podařilo získat citlivé osobní informace o amerických vojácích a členech zpravodajské služby.

Informoval o tom server BBC s odkazem na agenturu AP a zdroje z amerických úřadů.

Vyšetřovatelé prý mají "vysoký stupeň jistoty", že odcizeny byly právě informace o vládních zaměstnancích. Ve svém prohlášení to uvedl Bílý dům.

Od barvy očí po kontakty na přátele

Dokumenty, ke kterým se hackerům podařilo dostat, podle zdrojů agentury AP údajně obsahovaly vše od barvy očí, přes kontakty na přátele a finanční historii řady vojáků a zpravodajců.

Tyto informace se sbírají kvůli bezpečnostním prověrkám osob. Pro hackery jsou získaná data "zlatým dolem", komentoval situaci bývalý šéf americké kontrarozvědky Joel Brenner

Podle serveru by ukradená data mohla být použita například k vydírání.

O velkém útoku hackerů, při nichž do jejich rukou padly také osobní informace o státních zaměstnancích, informovala média také minulý týden. Podle agentury AP jím může být ohroženo až 14 milionů lidí.

V obou případech hackeři podle USA podle všeho útočili z Číny.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy