Čínští hackeři ukradli citlivá data o amerických vojácích

Zahraničí Zahraničí
13. 6. 2015 14:41
Dokumenty, ke kterým se hackerům podařilo dostat, podle zdrojů agentury AP údajně obsahovaly vše od barvy očí, přes kontakty na přátele a finanční historii řady vojáků a zpravodajců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Hackerům, kteří zřejmě operovali z Číny, se nejspíš podařilo získat citlivé osobní informace o amerických vojácích a členech zpravodajské služby.

Informoval o tom server BBC s odkazem na agenturu AP a zdroje z amerických úřadů.

Vyšetřovatelé prý mají "vysoký stupeň jistoty", že odcizeny byly právě informace o vládních zaměstnancích. Ve svém prohlášení to uvedl Bílý dům.

Od barvy očí po kontakty na přátele

Dokumenty, ke kterým se hackerům podařilo dostat, podle zdrojů agentury AP údajně obsahovaly vše od barvy očí, přes kontakty na přátele a finanční historii řady vojáků a zpravodajců.

Tyto informace se sbírají kvůli bezpečnostním prověrkám osob. Pro hackery jsou získaná data "zlatým dolem", komentoval situaci bývalý šéf americké kontrarozvědky Joel Brenner

Podle serveru by ukradená data mohla být použita například k vydírání.

O velkém útoku hackerů, při nichž do jejich rukou padly také osobní informace o státních zaměstnancích, informovala média také minulý týden. Podle agentury AP jím může být ohroženo až 14 milionů lidí.

V obou případech hackeři podle USA podle všeho útočili z Číny.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy