Čínští hackeři kradou tajné informace o zbraních USA

ČTK ČTK
28. 5. 2013 23:27
Problém se dostane na program schůzky prezidentů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Čínští hackeři získali informace o více než dvaceti amerických zbraňových systémech, mezi nimiž jsou i důležité komponenty budovaného protiraketového štítu.

Uvádí to zpráva expertů připravená pro americké ministerstvo obrany, z níž v úterý citoval list The Washington Post.

Problém se dostane i na pořad schůzky prezidentů obou zemí, kteří se mají setkat příští týden v Kalifornii, uvedl v úterý mluvčí Bílého domu Jay Carney. Podrobnosti nesdělil, jen poznamenal, že otázky počítačové bezpečnosti patří k hlavním starostem USA a jsou nastolovány na každé úrovni při jednání s čínskými partnery.

Podvodně získané údaje by podle odborníků mohl Peking využít v případném konfliktu, například vyřazením komunikačních sítí nebo narušením datového spojení. Čína by rovněž mohla americké tajné dokumenty využít při vývoji vlastních zbraní.

Hackeři se údajně dostali k informacím o americkém protiraketovém systému Patriot či o námořním obranném raketovém systému Aegis, který Pentagon využívá při budování evropského protiraketového štítu. Počítačoví útočníci údajně získali rovněž informace o stíhacích letounech F/A-18 či F-35, o letadlech s kolmým startem V-22 Osprey nebo o vrtulnících Black Hawk.

Zpráva amerických expertů podle listu The Washington Post neobsahuje žádné informace o tom, jak se hackeři k informacím dostali či kdy k útoku došlo. Nevyplývá z ní ani, zda hackeři napadli vládní počítačové sítě, nebo informační systémy výrobců či jejich subdodavatelů.

Pentagon v nedávné informaci pro poslance amerického Kongresu uvedl, že Čína využívá špionážní informace k modernizaci své armády. Terčem hackerských útoků, za něž podle Pentagonu nese odpovědnost čínská vláda a armáda, jsou americké vládní agentury a výrobci zbraní. Čína obvinění odmítá jako nepodložené.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy