Čínský parlament schválil změny v zákonu pro Hongkong, Peking získá větší moc

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 3. 2021 22:08
Čínský parlament ve čtvrtek podle očekávání odhlasoval návrh změny volebního systému v Hongkongu, která posílí nadvládu Číny nad Hongkongem. Bez ohledu na předchozí kritiku ze strany západních vlád návrh potvrdilo 2895 přítomných členů čínského shromáždění.
Protesty proti bezpečnostnímu zákonu v Hongkongu - ilustrační foto.
Protesty proti bezpečnostnímu zákonu v Hongkongu - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zákon se podle čínské dikce týká "zlepšení volebního systému" v bývalé britské kolonii, v praxi dává pročínským silám právo veta ke kandidatuře prodemokratických kandidátů v hongkongských volbách.

V budově čínského parlamentu podle agentur po hlasování propukl aplaus, nikdo z přítomných nezvedl proti zákonu ruku. Poslanci nebrali ohled na předchozí protesty z Londýna, Washingtonu i Bruselu proti novému pokusu omezit Hongkongu autonomii a zbytky jeho svobod.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab reagoval rychle na hlasování a řekl, že Čína tímto zákonem dále podrývá svou důvěryhodnost ve světě. "Peking tak v rozporu s prohlášeními Číny učinil další krok k omezení prostoru pro demokratickou debatu v Hongkongu. Čína tak přichází o důvěru, že je schopná dodržet své právní závazky a povinnosti coby vůdčí člen mezinárodního společenství," sdělil Raab.

Kritický postoj k odhlasovaným změnám zaujaly také USA. "Změny, které dnes odhlasovalo Všečínské shromáždění lidových zástupců, jsou přímým útokem na autonomii Hongkongu, jeho svobody a demokratické procesy, omezují politickou účast, demokratickou reprezentaci a potlačují politickou debatu," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí. Zároveň poznamenal, že jednání ministra Antonyho Blinkena s čínskými diplomaty, které je plánováno na příští týden, bude "náročné". "Očekávám náročnou diskuzi. Při rozhovorech o věcech, na nichž se neshodujeme, se rozhodně nebudeme přetvařovat," řekl mluvčí.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová vyjádřila "upřímnou vděčnost" za rozhodnutí poslanců a sdělila, že smyslem změny je "vrátit město na správnou cestu".

Čína posiluje svou moc nad Hongkongem od protestů, které začaly v roce 2019 a které Čína označuje za ohrožení své bezpečnosti. Ve vězení skončilo mnoho představitelů demokratického hnutí včetně politiků a další jsou v exilu.

Hongkong byl do roku 1997 britskou kolonií a Peking při jeho přebírání slíbil, že Hongkongu zaručí vysoký stupeň autonomie.

Změna volebního zákona ovlivní složení hongkongského parlamentu ve prospěch pročínských politiků. Volební komise bude rozšířena a dostane možnost vybírat kandidáty - měřítkem má být jejich "vlastenectví", což pročínské kruhy charakterizují jako "všeobecnou lásku k Číně". Podle kritiků se tak prostor demokratické opozice zúží na nejmenší míru od roku 1997.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Antimonopolní úřad povolil nákup Equa bank skupinou Raiffeisenbank

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Raiffeisenbank nákup Equa Bank od fondu AnaCap Financial Partners. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě, rozhodnutí je pravomocné.

" V důsledku fúze získá společnost Raiffeisenbank možnost výlučně kontrolovat společnosti Equa bank a Equa Sales & Distribution. Ke spojení soutěžitelů dochází v oblasti poskytování bankovních služeb," uvedl úřad.

Raiffeisenbank International (RBI) oznámila nákup 100 procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners na začátku února.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Zeman přijal v Lánech nového slovenského premiéra Hegera. Jednat budou o koronavirové krizi či bilaterální spolupráci. Poté se Heger setká s Babišem

Zdroj: ČTK
Další zprávy