Čínská loď Šen-čou 9 změnila kurz a blíží se k vesmírnému modulu

ČTK ČTK
17. 6. 2012 14:36
Let Šen-čou 9 je zatím nejsložitějším vesmírným projektem Číny
Foto: Reuters

Peking - Čínská vesmírná loď Šen-čou 9 v neděli provedla první z pěti plánovaných změn dráhy letu na cestě k experimentálnímu modulu Tchien-kung 1, s nímž se má v pondělí spojit. S odvoláním na čínskou státní televizi to uvedla agentura AP.

"Posádka je v dobré kondici a všechno pokračuje podle plánu," sdělila také v poledním zpravodajství čínská televize o letu trojice kosmonautů, mezi nimiž je poprvé v historii čínského vesmírného programu i žena.

Let Šen-čou 9, která odstartovala z pouště Gobi v sobotu, je zatím nejsložitějším čínským vesmírným projektem. Úkolem posádky je vyzkoušet manuální připojení k modulu Tchien-kung (Nebeský palác), který je od loňska na oběžné dráze ve vzdálenosti 343 kilometrů nad Zemí.

V modulu dva tchajkonauti, jak se v Číně kosmonautům říká, během deseti dnů provedou řadu experimentů. Podle čínských expertů budou zaměřeny zejména na vliv beztížného stavu na biorytmy a pracovní výkon lidí.

Pokud bude mise úspěšná, otevře Číně cestu k vlastní obývané vesmírné stanici. Ta by měla podle čínských plánů obíhat kolem Země v roce 2020.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy