Číňané uctili památku lékaře, který varoval před koronavirem. Zemřel před rokem

ČTK ČTK
6. 2. 2021 21:16
Na sociálních sítích v Číně v sobotu lidé vzdávali hold lékaři Li Wen-liangovi, který mezi prvními varoval před koronavirem a následně nemoci covid-19 sám podlehl, píše zpravodajský web BBC. Menší pieta se podle agentury AP uskutečnila také u wuchanské nemocnice, kde lidé nechávali květiny se vzkazy. V neděli od smrti 34letého oftalmologa uplyne přesně rok.
Čínský lékař Li Wen-liang jako jeden z prvních varoval před epidemií koronaviru, policie ho umlčela, pak se sám nakazil a ve 34 letech zemřel.
Čínský lékař Li Wen-liang jako jeden z prvních varoval před epidemií koronaviru, policie ho umlčela, pak se sám nakazil a ve 34 letech zemřel. | Foto: Reuters

Li Wen-liang pracoval jako lékař ve Wu-chanu, kde se koncem roku 2019 objevil první případ koronaviru. Už v prvních týdnech začínající epidemie zveřejnil na čínské aplikaci WeChat zprávu o tom, že sedmi pacientům v nemocnici diagnostikovali nemoc podobající se chorobě SARS a že nemocní byli umístěni do karantény.

Krátce po zveřejnění této zprávy ho wuchanská policie obvinila ze šíření poplašných zpráv. Teprve později v lednu čínská vláda v reakci na rychle se šířící nový typ koronaviru město Wu-chan uzavřela a lékaři se omluvila.

Hospitalizován byl Li 12. ledna 2020 poté, co se nakazil koronavirem od jednoho ze svých pacientů, 7. února zemřel. Smrt lékaře v Číně vyvolala smutek i rozhořčení z počátečního přístupu čínských úřadů.

Čína se snaží vyhnout obviněním, že objev nového typu koronaviru zpočátku tajila a dopustila rozšíření nákazy. Přestože je cenzura komentářů na sociálních sítích v Číně běžná, stránka lékaře na platformě Weibo (čínském ekvivalentu Twitteru) je místem, kde mnozí píší o traumatech koronavirové pandemie.

"V srdcích Číňanů žijete navždy"

Statisíce lidí zanechaly vzkaz v sekci komentářů u jeho příspěvků. Mnoho nových komentářů se přitom objevilo v sobotu. "Lékaři Li, historie a lidé na vás nikdy nezapomenou," napsal jeden uživatel k poslednímu příspěvku lékaře. "Myslel jsem, že na vás po roce všichni zapomenou. Mýlil jsem se, v srdcích Číňanů žijete navždy," napsal jiný.

Zemřelého lékaře si připomněli také obyvatele Wu-chanu. Místní nemocnici podle agentury AP navštívil menší počet truchlících. Někteří z nich na místě nechali květiny. Někdo v kytici chryzantém zanechal vzkaz, v němž stálo Matouš 5:10, což odkazuje na biblický verš: "Blaze těm, kdo jsou pronásledováni pro spravedlnost, neboť jejich je království nebeské".

Autor vzkazu odmítl poskytnout agentuře AP rozhovor s tím, že se to nehodí. Jednomu páru, který položil kytici před nemocnicí, ostraha v civilu řekla, aby ji položili za budovou, kde se nachází zahrada. V sobotu večer tam podle AP bylo kytic několik.

"Byl první, kdo nám o viru řekl… Musel si být vědom toho, že to bude mít obrovský dopad, ale přesto varoval. Bylo to od něj opravdu odvážné," řekl agentuře Reuters Li-Pchan nedaleko wuchanské nemocnice.

 

Právě se děje

Další zprávy