reklama
 
 

Čína tajila katastrofu, nafta otrávila vodu pro miliony

3. 1. 2010 18:17
Do Žluté řeky uniklo už ve čtvrtek asi 150 tisíc litrů nafty

Šanghaj - Až 150 tisíc litrů nafty vyteklo do přítoku Žluté řeky na severozápadě Číny. Ohrožen tak je jeden z největších vodních zdrojů nejlidnatější země světa.

K nehodě došlo už ve čtvrtek, čínské úřady ale o ní informovaly až v sobotu podvečer.

Oficiální státní tisková agentura Sin-chua informovala, že k úniku "velkého množství" motorové nafty došlo při havárii potrubí v provincii Ša-an-si. K události podle agentury došlo při stavebních pracích a na sedm stovek lidí se pak únik nafty snažilo zkrotit.

Jak upozorňuje například International Herald Tribune, vláda nevysvětlila, proč o nehodě informovala až o dva dny později.

Voda pro desítky milionů lidí ohrožena

Poškozené potrubí patří státnímu podniku China National Petroleum Corporation, mateřské firmě PetroChina. Společnost prohlásila, že potrubí uzavřela, zatím však neupřesnila, kolik nafty uniklo. Podle provinčních úřadů uniklo na 150 tisíc litrů nafty.

Společnost také prohlásila, že "hodně z uniklých pohonných hmot a znečištěných naplavenin už bylo odstraněno." Vládní úředníci v provincii Ša-an-si se v sobotu nechali slyšet, že skvrna byla pozorována daleko po proudu a varovali obyvatele regionu, aby ji nepoužívali.

Poškozené potrubí přivádí naftu ze severozápadní Číny do centrálních částí země. Po jeho poškození vytekla nafta podle čínské státní agentury do řek Čch'-suej a Wej, které jsou přítoky Žluté řeky.

Žlutá řeka, která se táhne v délce asi pět a půl tisíce kilometrů, je zdrojem vody pro zhruba 140 milionů obyvatel. Zásobuje ale vodou také farmy a továrny.

Nejde o první případ

Nejde přitom o první vážnou ekologickou pohromu na významné řece v Číně. V listopadu roku 2005 unikl do řeky Sung-chua v severočínské provincii Chej-lung-ťiang jedovatý benzen a o zdroj vody tak připravil miliony lidí.

I tehdy se veřejnost dozvěděla o havárii pozdě, což částečně přispělo k panice, ke které událost vedla. Někteří místní úředníci byli tehdy za zpoždění potrestáni.


autoři: Zahraničí, Karel Toman | 3. 1. 2010 18:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama