Čína se kaje. Vyšetří skandál s otráveným mlékem

mih
20. 9. 2008 13:30
Čtyři děti zemřely, přes 6 tisíc onemocnělo
Bezpečnostní složky udržují pořádek před nemocnicí ve městě Čchung-čching. Rodiče se snaží se svými dětmi dostat na lékařské vyšetření, které by odhalilo, zda děti nemají ledvinové kameny.
Bezpečnostní složky udržují pořádek před nemocnicí ve městě Čchung-čching. Rodiče se snaží se svými dětmi dostat na lékařské vyšetření, které by odhalilo, zda děti nemají ledvinové kameny. | Foto: Reuters

Šanghaj - Čínská vláda nařídila rozsáhlé kontroly potravin a slíbila, že vyvine veškeré úsilí, aby zachránila životy stovek ohrožených dětí, které onemocněly poté, co pozřely jedovaté sušené mléko.

Některé sousední státy mezitím zakázaly dovoz mléčných výrobků z Číny.

Skandál vypukl před týdnem. Vyšlo postupně najevo, že kvůli kontaminovanému mléku onemocnělo více než 6 200 dětí. Čtyři děti už zemřely a 158 dalších trpí akutním selháním ledvin.

Čtěte také: Smrtící mléko v Číně: Přibývá mrtvých i zatčených

Prezident kritizoval politiky

Ve výzvě čínské vlády stojí, že dětem lékaři mají poskytnut nejlepší péčí, a to zdarma. V oblastech, kde se případy objevily, se má zpřísnit kontrola potravin.

Prezident Chu Ťin-tchao obvinil některé veřejné činitele z toho, že dělají špatně svou práci. „Někteří veřejní činitelé ignorují veřejné mínění a zavírají oči před útrapami lidí, a to i v zásadních oblastech, které se týkají spousty obyvatel," citoval prezidenta list China Daily. Prezident apeloval na činovníky vládnoucí komunistické strany, aby si z posledních případů vzali ponaučení.

Před nemocnicemi se v oblastech, kde se případy objevily, shromažďují zástupy rodičů a dalších příbuzných, kteří žádají vysvětlení, jak se mohlo stát, že jejich děti trpí vážnými problémy s ledvinami, informuje britská BBC. Před ordinacemi se tvoří fronty rodičů, kteří chtějí nechat své děti vyšetřit, zda také ony nemají ledvinové kameny.

Zdravotní inspektoři v jedovatém mléce objevili melamin, který se používá k výrobě moderních plastů. Testy prokázaly, že melamin nebyl přítomen jen v sušeném mléce, ale také v tekutém mléce tří čínských výrobců.

Některé čínské obchody v posledních dnech proto zcela přestaly prodávat mléčné výrobky. Pokud je někde prodávají, lidé takové výrobky příliš nekupují, a to i přes ujištění odborníků, že dospělým lidem by kontaminované mléko nemělo uškodit.

Některé asijské země jako Malajsie zakázaly dovoz mléčných výrobků z Číny. Zpřísněné kontroly zavedl i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Michala Sikory z Číny
 

Právě se děje

před 23 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy