Čína riskuje nový spor s Vatikánem

rst, ČTK
14. 5. 2006 11:48
Peking - Čína pokračuje ve jmenování katolických biskupů bez souhlasu papeže. Vztahy mezi Vatikánem a Čínou jsou napjaté.

Novým čínským biskupem se stal pětačtyřicetiletý Čan S'-lu z diecéze jihovýchodní provincie Fu-ťien, informovala agentura AFP.

Vincent, jak mu místní lidé říkají, působil od roku 2000 jako pomocník biskupa v diecézi Ming-tung a byl do nové funkce dosazen Čínským sdružením vlasteneckých katolíků (CPCA), které je pod kontrolou čínských úřadů.

Nominace duchovního se uskutečnila automaticky po úmrtí jeho předchůdce, sdělil viceprezident CPCA Liou Paj-nien. "Diecéze si přála uspořádání slavnostního obřadu. Šlo o obřad interního charakteru, nikoli o svěcení," prohlásil Liou.

Nominace Vincenta se uskutečnila automaticky po úmrtí jeho předchůdce,
Nominace Vincenta se uskutečnila automaticky po úmrtí jeho předchůdce, | Foto: Reuters

Dva biskupové už byli z církve vyobcováni

Počátkem května Čína vysvětila dva katolické biskupy bez souhlasu papeže Benedikta XVI. Ten její krok odsoudil jako "vážné porušení náboženské svobody", navzdory probíhajícím jednáním o normalizaci vztahů mezi Pekingem a Vatikánem. Vatikán také okamžitě oba biskupy z církve vyobcoval.

Čínsko-vatikánské vztahy se oficiálně přerušily v roce 1951, dva roky poté, co se vlády nad pevninskou Čínou zmocnili komunisté. V 90. letech byla zahájena jednání o normalizaci vztahů, v roce 2000 je ale pozastavilo vysvěcení pěti čínských biskupů bez papežova souhlasu.

Pod Čínské sdružení vlasteneckých katolíků spadají asi čtyři miliony věřících, dalších asi šest milionů se hlásí k ilegální Římskokatolické církvi, která je věrná Vatikánu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy