Čína riskuje nový spor s Vatikánem

rst, ČTK
14. 5. 2006 11:48
Peking - Čína pokračuje ve jmenování katolických biskupů bez souhlasu papeže. Vztahy mezi Vatikánem a Čínou jsou napjaté.

Novým čínským biskupem se stal pětačtyřicetiletý Čan S'-lu z diecéze jihovýchodní provincie Fu-ťien, informovala agentura AFP.

Vincent, jak mu místní lidé říkají, působil od roku 2000 jako pomocník biskupa v diecézi Ming-tung a byl do nové funkce dosazen Čínským sdružením vlasteneckých katolíků (CPCA), které je pod kontrolou čínských úřadů.

Nominace duchovního se uskutečnila automaticky po úmrtí jeho předchůdce, sdělil viceprezident CPCA Liou Paj-nien. "Diecéze si přála uspořádání slavnostního obřadu. Šlo o obřad interního charakteru, nikoli o svěcení," prohlásil Liou.

Nominace Vincenta se uskutečnila automaticky po úmrtí jeho předchůdce,
Nominace Vincenta se uskutečnila automaticky po úmrtí jeho předchůdce, | Foto: Reuters

Dva biskupové už byli z církve vyobcováni

Počátkem května Čína vysvětila dva katolické biskupy bez souhlasu papeže Benedikta XVI. Ten její krok odsoudil jako "vážné porušení náboženské svobody", navzdory probíhajícím jednáním o normalizaci vztahů mezi Pekingem a Vatikánem. Vatikán také okamžitě oba biskupy z církve vyobcoval.

Čínsko-vatikánské vztahy se oficiálně přerušily v roce 1951, dva roky poté, co se vlády nad pevninskou Čínou zmocnili komunisté. V 90. letech byla zahájena jednání o normalizaci vztahů, v roce 2000 je ale pozastavilo vysvěcení pěti čínských biskupů bez papežova souhlasu.

Pod Čínské sdružení vlasteneckých katolíků spadají asi čtyři miliony věřících, dalších asi šest milionů se hlásí k ilegální Římskokatolické církvi, která je věrná Vatikánu.

 

Právě se děje

Další zprávy