Čína riskuje nový spor s Vatikánem

rst, ČTK
14. 5. 2006 11:48
Peking - Čína pokračuje ve jmenování katolických biskupů bez souhlasu papeže. Vztahy mezi Vatikánem a Čínou jsou napjaté.

Novým čínským biskupem se stal pětačtyřicetiletý Čan S'-lu z diecéze jihovýchodní provincie Fu-ťien, informovala agentura AFP.

Vincent, jak mu místní lidé říkají, působil od roku 2000 jako pomocník biskupa v diecézi Ming-tung a byl do nové funkce dosazen Čínským sdružením vlasteneckých katolíků (CPCA), které je pod kontrolou čínských úřadů.

Nominace duchovního se uskutečnila automaticky po úmrtí jeho předchůdce, sdělil viceprezident CPCA Liou Paj-nien. "Diecéze si přála uspořádání slavnostního obřadu. Šlo o obřad interního charakteru, nikoli o svěcení," prohlásil Liou.

Nominace Vincenta se uskutečnila automaticky po úmrtí jeho předchůdce,
Nominace Vincenta se uskutečnila automaticky po úmrtí jeho předchůdce, | Foto: Reuters

Dva biskupové už byli z církve vyobcováni

Počátkem května Čína vysvětila dva katolické biskupy bez souhlasu papeže Benedikta XVI. Ten její krok odsoudil jako "vážné porušení náboženské svobody", navzdory probíhajícím jednáním o normalizaci vztahů mezi Pekingem a Vatikánem. Vatikán také okamžitě oba biskupy z církve vyobcoval.

Čínsko-vatikánské vztahy se oficiálně přerušily v roce 1951, dva roky poté, co se vlády nad pevninskou Čínou zmocnili komunisté. V 90. letech byla zahájena jednání o normalizaci vztahů, v roce 2000 je ale pozastavilo vysvěcení pěti čínských biskupů bez papežova souhlasu.

Pod Čínské sdružení vlasteneckých katolíků spadají asi čtyři miliony věřících, dalších asi šest milionů se hlásí k ilegální Římskokatolické církvi, která je věrná Vatikánu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy