Čína dobývá Afriku, počíná si jako bílí kolonizátoři

Radim Klekner Radim Klekner
10. 12. 2010 10:37
Čína investovala jen loni na černém kontinentu 56 miliard dolarů.
Číňané se čím dál více angažují v Africe, nikoli však z altruismu
Číňané se čím dál více angažují v Africe, nikoli však z altruismu | Foto: Reuters

Lagos, Maputo - Afrika se stále podílí na celosvětovém hospodářském výkonu jen přibližně dvěma a půl procenty, některé části černého kontinentu čeká ale slibný růst.

Velkou zásluhu na tom mají investoři z Číny. Ti si však v řadě afrických zemí počínají stejně bezohledně jako někdejší bílí kolonizátoři.

V diplomatických depeších zaslaných do Washingtonu, které nyní zveřejnil server WikiLeaks, na to upozorňuje náměstek ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové pověřený africkými záležitostmi Johnnie Carson.

Peking popisuje jako "velmi agresivního a škodlivého konkurenta bez jakékoli morálky", který na kontinentu systematicky posiluje svoji pozici.

"Čína není v Africe z altruismu," tvrdí. "Je zde v prvé řadě kvůli sobě."

Druhým hlavním důvodem mohutných čínských investic, zejména v subsaharské Africe, je podle Carsona snaha Pekingu zajistit si podporu tamních vlád při důležitých hlasováních v OSN.

Jen v loňském roce investovaly čínské firmy na kontinentu 56,5 miliard dolarů. Zajímají se o ropu v Nigérii, stejně jako o měď a kobalt v Kongu, uhlí v Zambii či uran v Jihoafrické republice a Namíbii.

Střelba do horníků

Čínští podnikatelé v sobě přitom spojují nejhorší vlastnosti komunistických aparátčíků a proponentů divokého kapitalismu nebrajících ohled na nic a na nikoho.

HDP Afriky činí jen 2,5 procenta celosvětového hospodářského výkonu, perspektiva řady zemí je však díky nerostným surovinám a přírodnímu bohatství slibná
HDP Afriky činí jen 2,5 procenta celosvětového hospodářského výkonu, perspektiva řady zemí je však díky nerostným surovinám a přírodnímu bohatství slibná | Foto: Aktuálně.cz

Když letos v říjnu požadovali horníci z černouhelného dolu Collum na jihu Zambie zvýšení mezd, čínské vedení dolu nařídilo strážným, aby do davu stávkujících zahájilo palbu. Nejméně deset zaměstnanců dolu bylo při střelbě zraněno.

K podobnému incidentu, jenž skončil smrtí jednoho horníka, došlo v Zambii v roce 2007 na jednom z dolů na měď.

Podle keňského deníku Citizen se Čína chová v Africe po vzoru "někdejších koloniálních mocností" a čínské firmy vyplácejí zaměstnancům "otrocké mzdy".

V Mozambijském Maputu pracovali místní dělníci na stavbě obřího fotbalového stadionu za sto padesát dolarů měsíčně, ačkoliv jejich čínští kolegové dostávali za stejnou práci plat ve výši 850 dolarů. V uranových dolech v Nigeru čínské vedení těžařské společnosti nutilo horníky pracovat bez ochranných pomůcek.

Zatímco doma Číňané velmi nemilosrdně potlačují korupci, zejména v případě vysokých státních úředníků, jejich africké protějšky se ve snaze získat nové kontrakty snaží Peking podplácet, kde to jenom jde.

Podle hlášení americké ambasády v Keni si Čína zajistila několik významných hospodářských smluv úplatky, které šly do kapsy někdejšího šéfa prozatímní vlády v občanskou válkou paralyzovaném Somálsku Abdulahiho Jusúfa.

Honba za dřevem a slonovinou

Na žádném jiném kontinentu se někdejší Říše středu neangažuje tak intenzivně. V Africe, kde nyní žije přes milion Číňanů, podepsal Peking v uplynulých letech stovky obchodních smluv.

Na obchodu se slonovinou se podle depeší amerických ambasád podílejí i čínští diplomaté
Na obchodu se slonovinou se podle depeší amerických ambasád podílejí i čínští diplomaté | Foto: Reuters

Jen v Kongu si čínské firmy zajistily kontrakty na těžbu deseti milionů tun mědi a 600 tisíc tun kobaltu v hodnotě devíti miliard dolarů. U Světové banky tím vyvolaly obavy, že vláda v Kinshase nedostojí svým závazkům v souvislosti s úvěry, jež jí byly poskytnuty západními věřiteli.

Žádné velké starosti si Čína na kontinentu nedělá ani s ochranou přírodního bohatství. V říjnu 2007 zabavily tanzanijské úřady v přístavu Dar-es-Salaam sedm desítek kontejnerů s tropickým dřevem, které směřovaly do Činy.

Americké velvyslanectví v Nairobi zaslalo do Washingtonu depeši, podle níž "devadesát procent pašeráků slonoviny zadržených v přístavu jsou Číňané".

Do obchodu se sloními kly měli být podle depeší z příslušných ambasád zapletení čínští diplomaté v Kamerunu, Zimbabwe a Nigérii.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy