Cílem kyberútoku byla ukrajinská infrastruktura. Virus se poté rozšířil do celého světa

ČTK ČTK
29. 6. 2017 19:42
Úterní kybernetický útok, který měl celosvětový rozsah, byl původně mířen pouze na ukrajinskou infrastrukturu. Ve čtvrtek to oznámil vysoce postavený zaměstnanec ukrajinské policie. Hackeři pomocí viru malware ochromili firmy i národní instituce v 60 zemích po celém světě. Nejvíce zasažených počítačů bylo právě na Ukrajině.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Kyjev - Hlavním cílem rozsáhlého kybernetického útoku, který v úterý zasáhl kromě ukrajinských a ruských podniků i západní Evropu a Spojené státy, byla ukrajinská infrastruktura. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl vysoký představitel ukrajinské policie. Hackeři prý pravděpodobně instalovali škodlivý malware, který využijí pro budoucí sabotáže.

Výpadek počítačového systému v důsledku hackerského útoku zaznamenaly soukromé i vládní instituce přibližně v 60 zemích po celém světě. Nejvíce však piráti udeřili na Ukrajině, kde se podle antivirové společnosti Eset nacházelo 75 procent zasažených počítačů. Hackeři za odšifrování počítačové sítě požadovali 300 dolarů (zhruba 7000 Kč) .

Podle ukrajinských politiků za počítačovými útoky pirátů stojí Rusko, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však obvinění označil za nepodložená. Kyjev obviňoval Moskvu i z předešlých dvou kybernetických zásahů na Ukrajině.

Podle bezpečnostních expertů cílem útoku bylo instalovat do ukrajinských vládních i komerčních počítačů takzvaný malware, škodlivý program sloužící k poškození nebo vniknutí do počítačového systému. Spíše než pro vydíraní pak hackeři využijí program pro budoucí sabotáže, tvrdí odborníci.

Podle zdroje agentury Reuters v ukrajinské policii jsou požadavky na výkupné pouze zástěrkou. "Vzhledem k tomu, že byl virus modifikován tak, aby zasáhl všechna data a zabránil jejich dešifrování, pravděpodobnost instalace nového malwaru je velmi vysoká," řekl agentuře.

Předpoklady policie potvrzuje i kyjevská kybernetická výzkumná firma Information Systems Security Partners (ISSP). Podle jejich představitelů peníze nejspíš nebyly hlavním cílem hackerů vzhledem k tomu, že výkupné zaplatilo jen několik lidí.

"Téměř ve všech institucích, jejichž sítě byly zasaženy, ne všechny počítače skončily v režimu offline," řekl šéf ISSP Oleh Derevjanko. "Snažíme se pochopit, co mohli (hackeři) v těchto počítačích zanechat, když je zasáhli," dodal.

V Rusku se terčem kybernetického útoku stalo osm desítek společností včetně ropné jedničky Rosněfť. Ukrajina hlásila výpadky IT v bankovním sektoru, energetických i rozvodních sítích a poštovních společnostech.

 

Právě se děje

Další zprávy