Íránští agenti chtěli zavraždit opozičníka v Kodani, varují Dánové a požadují sankce

Martin Novák Martin Novák
2. 11. 2018 10:27
Podle Dánů atentát plánovala íránská rozvědka. Kodaň chce předložit Evropské unii návrh, aby přijala proti Íránu sankce.
Dánská policie.
Dánská policie. | Foto: Reuters

Kodaň - Tři skandinávské země odhalily plán útoku, na jehož konci měla být smrt íránského opozičního aktivisty v Kodani. Podezřelého pachatele zadržela švédská policie poté, co si fotil bydliště představitele Arabské fronty pro osvobození Ahvázu. Skupiny, která reprezentuje arabskou menšinu na jihu Íránu. 

Zadrženým je Íránec, který žil několik let v Norsku. Vyšetřování podle Kodaně prokázalo, že atentát plánovala íránská rozvědka.

"Máme zde co dělat s plánováním útoku na dánské půdě, které mají na svědomí íránské bezpečnostní složky. Samozřejmě že něco takového je pro nás nepřijatelné," prohlásil šéf dánské kontrarozvědky Finn Borch Andersen.

Kodaň nyní chce předložit Evropské unii návrh, aby přijala sankce proti Íránu. A to v dost citlivé době. V neděli totiž začnou platit jiné velmi přísné sankce, které na islámskou republiku uvalil americký prezident Donald Trump. Jejich cílem je výrazně omezit export íránské ropy a Bílý dům chce, aby se evropské firmy úplně stáhly z Íránu. EU to odmítá a naopak zamýšlí spolupráci s Teheránem rozšířit.

Dánský apel tak jde proti této politice. Podle místních médií jsou ale důkazy jasné. Muže zatkla švédská policie už 21. října, z důvodu dalšího pátrání ale Dánsko zveřejnilo případ až tento týden. Letos jde už o druhé zmaření útoku na íránskou opozici v Evropě.

Zpětně se také vysvětlila záhadná dánská akce z 28. září. Dánové ten den na několik hodin uzavřeli most do Švédska a také přerušili trajektovou dopravu. Šlo o pátrání, které se týkalo právě atentátu na íránské exulanty.

Jde o druhý podobný případ, který se týká atentátů na členy íránské opozice. V červenci se několik zemí podílelo na zatčení Íránce Asána Sádúního. Před několika lety získal azyl v Belgii, když se označil za člena v Íránu pronásledované opoziční organizace Lidoví mudžáhidové. Na veřejnosti a sociálních sítích vystupoval jako velký fanoušek německé rockové skupiny Rammstein.

Íránské rozvědce se jej ale podařilo naverbovat do svých služeb, měl provést pumový útok na konferenci Lidových mudžáhidů nedaleko Paříže. Když jej policie zatýkala, měl nálož u sebe. Německá policie pak zadržela íránského diplomata, akreditovaného ve Vídni. Ten se se Sádúním sešel a předal mu jak instrukce, tak bombu.

Podle německé spolkové prokuratury působil Asadolláh Asadí od roku 2014 jako třetí velvyslanecký rada na zastupitelském úřadu Íránu ve Vídni. Zároveň ale pracoval pro íránské ministerstvo tajných služeb, jehož úkolem je bojovat proti opozici v exilu.

Teherán popírá, že by měl s útoky ve Francii nebo Dánsku cokoliv společného. "Jsem si jistý, že podobné plány měli nebo mají Íránci také v dalších evropských zemí. V následujících dnech oslovíme naše spojence v Evropské unii a budeme patřičně reagovat," řekl ve středu dánský premiér Lars Rokke Rasmussen.

Evropské země také pobouřil případ exilového kritika saúdskoarabského režimu Džamála Chášukdžího, který na začátku října přišel na krátkou návštěvu konzulátu své země v Istanbulu. Z budovy neodešel a postupně vyšlo najevo, že byl na konzulátu brutálně zavražděn.

Donald Trump: Dohoda s Íránem je katastrofa, vyjednám lepší

Americký prezident Donald Trump kritizoval dohodu s Íránem, kterou sjednala administrativa jeho předchůdce Baracka Obamy. USA prý teď nabídnou lepší. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 6 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy