Chile dostalo náhradu za Klausovo pero. I s podpisem

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 6. 2012 14:31
Na jih Ameriky ho poslal europoslanec Edvard Kožušník
Náhrada za slavné pero. Edvard Kožušník posílá dárek do Chile.
Náhrada za slavné pero. Edvard Kožušník posílá dárek do Chile. | Foto: Archiv Edvarda Kožušníka

Praha - Ten záznam před rokem obletěl takřka celý svět a Česká republika se díky němu dostala na titulní strany řady prestižních médií.

Prezident Václav Klaus si na něm během návštěvy Chile osobitým způsobem přisvojuje protokolární pero.

Chilský prezident Sebastián Piňera za něj nyní dostal náhradu. Nové mu poslal europoslanec ODS Edvard Kožušník. "Je to nadsázka," vysvětlil své motivy a zároveň upozornil, že pero není přímo od Klause, byť je v etuji s jeho podpisem.

Psací nástroj pořídil za 12 tisíc korun v prodejně českého výrobce, který vyrábí protokolární pera pro prezidentskou kancelář.

Klausovo pero a lidová tvořivost:

Kožušník pero dal bývalému předsedovi chilského Senátu Jorge Pizarrovi s prosbou o předání Piňerovi. "On mi to slíbil a následně mě informoval, že pero do (chilské) prezidentské kanceláře předal," uvedl europoslanec.

"Lepší je vrátit někdy než nikdy," okomentoval epizodu chilský senátor v ukázce z předání, již zveřejnila Metropol TV.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Ruku bych si utrhl, ale...

Klaus v březnovém bilančním rozhovoru v televizi Nova o svém chilském počínání řekl, že ho to mrzí a že se to díky mediálnímu ohlasu stalo lacinou záminkou pro útoky na něj.

"Samozřejmě že mě to netěší a utrhl bych si ruku, ale myslím, že je to přehráno nekonečným způsobem," uvedl. Poznamenal ale, že je standardní si při podobných oficiálních akcích pero vzít.

Video na serveru YouTube zhlédly miliony lidí. Na záběrech je vidět český prezident vedle svého chilského protějšku. Zatímco Piňera mluví k novinářům, Klaus si se zájmem prohlíží protokolární psací nástroj. Poté ho nenápadně zastrčí do kapsy a zaklapne krabičku, z níž ho vyndal.

Prezident se kvůli této epizodě stal terčem řady vtipů a recesistických akcí. Na paškál si ho vzal mimo jiné i slavný americký moderátor Jay Leno.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy