Chicagský policista vypálil do černošského mladíka 16 ran. Odsouzení trvalo 4 roky

ČTK ČTK
6. 10. 2018 8:16
Jason Van Dyke v roce 2014 zastřelil sedmnáctiletého Laquana McDonalda, který měl u sebe nůž. Zveřejnění videa z jeho zásahu vyvolalo vlnu protestů.
Jason Van Dyke, policista obžalovaný z vraždy černošského mladíka.
Jason Van Dyke, policista obžalovaný z vraždy černošského mladíka. | Foto: Reuters

Chicago - Soud v americkém Chicagu rozhodl v pátek o vině místního policisty, který před čtyřmi lety zavraždil černošského mladíka. Bělošský policista Jason Van Dyke, jehož čin vyvolal veřejné protesty a vedl k odvolání policejního šéfa, se podle soudu dopustil vraždy druhého stupně, za níž se obvykle udělují tresty do 20 let vězení, informovala agentura AP.

Van Dyke v roce 2014 zastřelil sedmnáctiletého Laquana McDonalda, který měl u sebe nůž. Mezi Američany způsobilo bouři zveřejnění videa z jeho zásahu, které zachycuje, jak policista vypálil do mladíka 16 ran a střílel do něj, když už ležel bezvládně na zemi.

Policista vinu popíral a tvrdil, že jednal v sebeobraně. Soudní porota dospěla k závěru, že byl přesvědčen o tom, že hájí svůj život, toto přesvědčení však podle porotců nebylo opodstatněné. Zejména kvůli němu však soud rozhodl o Van Dykeově vině z vraždy druhého stupně, která je méně závažná než vražda prvního stupně, za níž by mu hrozilo nejméně 45 let vězení.

Čtyřicetiletý Van Dyke je podle AP prvním policistou třetího největšího amerického města, který byl v posledním půlstoletí usvědčen z vraždy spáchané ve službě.

Právní experti se shodují v tom, že mu soud zřejmě udělí výrazně méně než 20 let vězení, i proto, že dosud nespáchal žádný trestný čin.

V Chicagu vyvolala McDonaldova smrt sérii protestů a vedla až k výzvám k odvolání starosty Rahma Emanuela, který však na rozdíl od policejního šéfa situaci ustál. Van Dykeův čin se stal jedním z řady případů, které podnítily část americké veřejnosti k tvrzení, že policisté při zásazích vůči černošské menšině používají zbytečné násilí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Česko darovalo Libanonu šest tun potravin jako humanitární pomoc

Česká republika darovala Libanonu šest tun potravin. Do Bejrútu je přepravil armádní stroj CASA. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Materiální dar minulý týden schválila vláda. Potraviny ze svých skladů uvolnila Správa státních hmotných rezerv.

"Armáda České republiky převezla do Libanonu materiální dar, který iniciovalo ministerstvo obrany a který minulý týden schválila vláda," uvedl Pejšek. Armádní transportní letoun podle něj do Bejrútu dopravil celkem šest tun základních potravin.

"Jedná se o jasný příklad proaktivního a preventivního jednání ze strany České republiky. Pomoc přímo v potřebném regionu přispívá nejen ke stabilizaci a zlepšení situace v daném státě, ale podobné dary také pomáhají předcházet humanitárním a dalším krizím, jejichž důsledky by mohly přerůst do mezinárodního měřítka nejen v oblasti bezpečnosti," poznamenal mluvčí. Česká republika podle něj chce ve formě této pomoci pokračovat i v budoucnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy