Chicagský policista vypálil do černošského mladíka 16 ran. Odsouzení trvalo 4 roky

ČTK ČTK
6. 10. 2018 8:16
Jason Van Dyke v roce 2014 zastřelil sedmnáctiletého Laquana McDonalda, který měl u sebe nůž. Zveřejnění videa z jeho zásahu vyvolalo vlnu protestů.
Jason Van Dyke, policista obžalovaný z vraždy černošského mladíka.
Jason Van Dyke, policista obžalovaný z vraždy černošského mladíka. | Foto: Reuters

Chicago - Soud v americkém Chicagu rozhodl v pátek o vině místního policisty, který před čtyřmi lety zavraždil černošského mladíka. Bělošský policista Jason Van Dyke, jehož čin vyvolal veřejné protesty a vedl k odvolání policejního šéfa, se podle soudu dopustil vraždy druhého stupně, za níž se obvykle udělují tresty do 20 let vězení, informovala agentura AP.

Van Dyke v roce 2014 zastřelil sedmnáctiletého Laquana McDonalda, který měl u sebe nůž. Mezi Američany způsobilo bouři zveřejnění videa z jeho zásahu, které zachycuje, jak policista vypálil do mladíka 16 ran a střílel do něj, když už ležel bezvládně na zemi.

Policista vinu popíral a tvrdil, že jednal v sebeobraně. Soudní porota dospěla k závěru, že byl přesvědčen o tom, že hájí svůj život, toto přesvědčení však podle porotců nebylo opodstatněné. Zejména kvůli němu však soud rozhodl o Van Dykeově vině z vraždy druhého stupně, která je méně závažná než vražda prvního stupně, za níž by mu hrozilo nejméně 45 let vězení.

Čtyřicetiletý Van Dyke je podle AP prvním policistou třetího největšího amerického města, který byl v posledním půlstoletí usvědčen z vraždy spáchané ve službě.

Právní experti se shodují v tom, že mu soud zřejmě udělí výrazně méně než 20 let vězení, i proto, že dosud nespáchal žádný trestný čin.

V Chicagu vyvolala McDonaldova smrt sérii protestů a vedla až k výzvám k odvolání starosty Rahma Emanuela, který však na rozdíl od policejního šéfa situaci ustál. Van Dykeův čin se stal jedním z řady případů, které podnítily část americké veřejnosti k tvrzení, že policisté při zásazích vůči černošské menšině používají zbytečné násilí.

 

Právě se děje

Další zprávy