Chávez dál bojuje proti USA. Nyní Coca-Colou

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
11. 6. 2009 7:24
Údajně nebezpečný nápoj musí zmizet z obchodů i skladů
Potěší Huga Cháveze v neděli Venezuelci?
Potěší Huga Cháveze v neděli Venezuelci? | Foto: Reuters

Caracas - Protiamerické tažení venezuelského prezidenta Hugo Cháveze nabírá někdy bizarních podob.

Ve středu například jeho vláda nařídila společnosti Coca-Cola, aby z prodeje stáhla svůj nápoj Coke Zero. Důvodem má být nespecifikované nebezpečí, které prý nápoj představuje pro lidské zdraví.

Podle agentury Reuters jde jen o další z řady kontroverzních rozhodnutí. Chávez má rád vše pod kontrolou - znárodňováním počínaje a přísné kontroly obchodu konče.

Ministr zdravotnictví Jesus Mantilla nařídil, že "nebezpečný" nápoj musí zmizet i ze skladů. Nejdůležitější je podle něj ochrana obyvatelstva, jaké eventuální zdravotní komplikace může nápoj způsobit, ale neřekl.

Coke Zero, která obsahuje umělá sladidla, se začala ve Venezuele prodávat v dubnu. Místní firma Coca-Cola Femsa, což je filiálka mexické společnosti, jež nápoj v zemi plní do lahví, tehdy uvedla, že chce zvýšit svůj podíl na trhu nízkokalorických nápojů asi o 200 procent.

 

Právě se děje

před 11 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy