Cestovka láká na jedno z nejnebezpečnějších míst světa

Lucie Kalivodová
7. 3. 2010 12:45
Skotská organizace chce turisty vyvážet do afghánských hor
Společnost Mountain Unity láká horolezce a lidi, kteří mají rádi trekking.
Společnost Mountain Unity láká horolezce a lidi, kteří mají rádi trekking. | Foto: Reuters

Kábul - Společnost Mountain Unity se sídlem ve skotském městě Dundee byla založena s cílem propagovat Afghánistán jako turistickou destinaci. Poskytuje informace horolezcům a lidem, kteří mají vysokohorskou turistiku a hodlají severovýchod Afghánistánu navštívit.

David James z Mountain Unity a bývalý voják tvrdí, že řídce obydlená oblast známá jako Vachánský koridor, je považována za nejbezpečnější část země. Afghánské hory byly u horolezců velice populární před sovětskou invazí v roce 1979.

Sedmatřicetiletý James, který absolvoval dvě mise v Afghánistánu s britskou armádou, založil Mountain Unity jako organizaci, jejíž výdělek putoval nazpět do Vachánského koridoru.

Podle jeho slov byla tato oblast vždycky poklidná - dokonce i během sovětské invaze a ozbrojeného konfliktu s povstalci Talibanu.

"Neodporučoval bych tam jít lidem, kteří jsou takzvaně prázdninově naladěni," řekl James stanici BBC Scotland news.

"Je to spíš pro horolezecké expedice - pro lidi, kteří se o sebe umí postarat v divočině," dodal. "Musíte si umět zajistit první pomoc a zajistit si dostatečnou bezpečnost v tak drsném prostředí. V Afghánistánu musíte být zodpovědní sami za sebe."

I takový kýč lze v Afghánistánu zažít.
I takový kýč lze v Afghánistánu zažít. | Foto: Reuters

James pobývá většinu roku v Vachánském koridoru se svou ženou a dvěma dětmi. Pokud by se z této oblasti stalo nebezpečné místo, okamžitě by se odstěhovali pryč.

"Nejsme blazeovaní. Existuje tu možnost, že se situace změní. Pokud by se tak stalo, samozřejmě lidem řekneme, že už tu není bezpečno," řekl James. Ti, kdož afghánské hory navštívili, byli nadšení, i když se nesetkávali s pochopením.

"Lidé jsou většinou v šoku, když jim řeknu, kde jsem byl na prázdninách. Většina z nich zůstane stát s pusou dokořán," řekl devětadvacetiletý student Chris Philipson z Edinburghu.

"Nyní jim už mohu říci, proč to je daleko bezpečnější, než to zní. Těžší ale bylo přesvědčit lidi, že cestovat do této země, je dobrý nápad," dodal.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy