Český sen o summitu EU-Izrael se rozplývá. Kvůli Gaze

Martin Novák Martin Novák
16. 1. 2009 16:28
Uvnitř Evropské unie sílí kritika na adresu židovského státu
Izraelský voják vyskakuje z tanku na severu pásma Gazy.
Izraelský voják vyskakuje z tanku na severu pásma Gazy. | Foto: Reuters

* Eurokomisař Louis Michel tvrdě kritizuje Izrael * Summit EU-Izrael se měl konat v Praze * Unie loni nabídla Izraelcům "privilegované partnerství"

Praha - V době svého půlročního předsednictví EU chtěla vláda Mirka Topolánka uspořádat historicky první summit představitelů 27 členských zemí unie a Izraele. A tím dostat na vyšší úroveň vztahy mezi evropskou sedmadvacítkou a židovským státem.

Už loni bylo dohodnuto, že unie nabídne Izraeli cosi jako privilegované partnerství. Jak politicky, tak i hospodářsky.

Mělo spočívat v těsnější hospodářské integraci Izraele do unie, v možné účasti izraelských vojáků na zahraničních misích EU a v evropské pomoci Izraeli získat lepší postavení v OSN.

Vypadá to ale, že nic z toho nebude platit a že se neuskuteční ani summit, předběžně plánovaný do Prahy na duben či květen.

Benita Ferrerová-Waldnerová.
Benita Ferrerová-Waldnerová. | Foto: Reuters

Brusel se dívá s nevolí na izraelskou ofenzívu v Gaze, která trvá už tři týdny a vyžádala si životy více než tisícovky Palestinců. Armáda v pásmu bombardovala už téměř tři tisíce cílů.

Z Evropské komise vyšel pokyn, aby byl proces sbližováni unie a Izraele pozastaven. Podle listu Guardian vyšel od evropské komisařky pro externí vztahy Benity Ferrerové-Waldnerové.

V unii sílí kritika Izraele za to, že jeho akce v Gaze jsou přemrštěné a že nerespektuje výzvy EU k příměří.

"Izraelská operace je absolutně nepřiměřená a porušuje mezinárodní právo," prohlásil evropský komisař pro otázky rozvojové a humanitární pomoci Louis Michel v rozhovoru pro list La Libre Belgique.

Nejmenovaný diplomat řekl agentuře Reuters, že svolání summitu EU-Izrael by za současné situace bylo "katastrofou".

Izraelci projíždějí Gazou v obrněném transportéru.
Izraelci projíždějí Gazou v obrněném transportéru. | Foto: Reuters

Ani čeští politici už nepodporují Izrael tak jednoznačně jako na přelomu roku, kdy bombardování Gazy začalo. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro izraelský deník Haarec uvedl, že s každým dalším dnem bombardování budou sympatie vůči Izraeli v Evropě klesat.

Premiér Mirek Topolánek v Evropském parlamentu prohlásil, že posun v blízkovýchodním konfliktu by mohl nastat vyhlášením nezávislého palestinského státu.

Vyjádření Karla Schwarzenberga k možnému zrušení či odložení pražského summitu s Izraelem se Aktuálně.cz zatím nepodařilo získat, šéf české diplomacie nyní pobývá v Jihoafrické republice.

Česká europoslankyně Jana Hybášková, kterou rovněž Aktuálně.cz požádalo o stanovisko, je na návštěvě Iráku.

V krátkém vyjádření uvedla, že spekulace některých diplomatů v tuto chvíli nejsou na místě a podle ní stále platí, že summit EU a Izraele se uskuteční. Hybášková je v Evropském parlamentu předsedkyní Delegace pro vztahy s Izraelem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy