Setkání s kancléřkou bylo přátelské, řekl Zeman. V Berlíně jednali hlavně o ekonomice

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 9. 2018 20:18
Český prezident Miloš Zeman se v Německu setkal se svým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem a s kancléřkou Angelou Merkelovou.
Slovy "dobrý den" přivítala Miloše Zemana německá kancléřka Angela Merkelová | Video: Reuters

Berlín - Za velmi úspěšnou považuje prezident Miloš Zeman svou třídenní návštěvu Německa. Uskutečnila se podle něj bez incidentů. Jak s kancléřkou Angelou Merkelovou, tak s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem jednal především o hospodářství. Migrace byla jen okrajovým tématem.

"Jsem rád, že jsme se opět viděli, bylo to přátelské setkání," uvedl Zeman o zhruba půlhodinové schůzce s šéfkou německé vlády, která ho přivítala v češtině slovy "dobrý den". "Paní kancléřka mě vždy zdraví česky, takže mě to potěšilo, ale nepřekvapilo," poznamenal český prezident na adresu čtyřiašedesátileté političky, která kdysi studovala v Česku.

Zeman řekl, že vždy s Merkelovou rád komunikuje a diskutuje, i když tentokrát "ani ne tak o migrační krizi, jako právě o ekonomických vztazích". S kancléřkou se v této oblasti shodl například v tom, že protekcionistická opatření škodí vždy oběma stranám.

Na tiskové konferenci se Zeman vyjádřil například k tomu, s jakým politickým subjektem v Německu sympatizuje. "Samozřejmě, že AfD je protiimigrační, a to je mi nesporně sympatické," podotkl český prezident při hodnocení německé politické scény. "Je ale dobré přečíst si její program jako celek a najednou zjistíte, že AfD odsuzuje Benešovy dekrety," uvedl. 

Ve skutečnosti se však dlouhodobý program protestní strany, ani její program pro loňské volby do Spolkového sněmu tomuto tématu vůbec nevěnuje. Volební lídryně AfD Alice Weidelová loni před volbami zahraničním novinářům v Berlíně řekla, že Benešovy dekrety pro její stranu nejsou důležité téma.

Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček poté napsal, že členové AfD při letošním sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Augsburgu rozdávali letáky slibující sudetským Němcům, že se jejich strana zasadí o zrušení Benešových dekretů. Na dotaz, zda se toto vyjádření dá brát jako upřesnění prezidentova výroku, neodpověděl.

Prezident dal také najevo, že si přeje pokračování současné německé koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD).

Téma migrace podle Zemana "mizí z pohledu obou typů politiků, neboť paní kancléřka sama uznala, veřejně uznala, že kvóty jsou chyba." Český prezident řekl, že nikomu nechce vyčítat jeho minulé omyly, ale stačí mu, že je dotyčný přiznal a že už se nebudou opakovat.

Merkelová ale zatím podle všeho výslovně neuznala, že by kvóty byly chybou. Kancléřka stále prosazuje solidární rozdělení běženců v Evropě a kriticky vidí především fakt, že rozhodnutí o kvótách bylo v roce 2015 prosazeno navzdory odporu několika členských zemí, mezi nimiž bylo i Česko. To podle ní nepřispělo ke smíru v Evropě.

S kancléřkou jednal také o ekonomických sankcích. "Jak víte, Spojené státy se rozhodly, že budou sankcionovat ty evropské firmy, které budou obchodovat s Íránem," připomněl Zeman. "Česká republika a české firmy mají zájem obchodovat s Íránem a já jsem zde od toho, abych hájil české národní zájmy," uvedl k postoji, který během jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou i dalšími německými politiky zastával.

Zároveň kritizoval Trumpovu politiku zvyšování cel. Merkelovou se snažil přesvědčit, že ten, kdo zavádí cla na ocel proto, aby povzbudil domácí automobilový průmysl, si musí uvědomit, že auto je složeno z ocelových plechů, což se tedy odrazí v růstu nákladů. Kancléřka s tím prý souhlasila.

S Merkelovou jednal také o riziku obchodní války mezi USA a Čínou, která by podle něj mohla přerůst v další světovou hospodářskou krizi. Znovu se vyhradil vůči politice zvyšování cel, kterou nyní nejvýrazněji praktikuje americký prezident Trump. Už v první lekci na vysoké škole se podle Zemana studenti učí, že protekcionismus je zhouba a že cla škodí oběma stranám.

O ekonomice, situaci v Evropské unii a česko-německých vztazích zase Zeman diskutoval se svým německým protějškem Steinmeierem. Ten se ho také dotázal na český postoj k otázce válečných reparací, o nichž teď mluví Polsko. Zeman zopakoval, že Česká republika nevidí důvod zabývat se touto otázkou. Zdůraznil také, že se minulost má ponechat historikům.

Na závěr své cesty, při níž ve čtvrtek navštívil i Braniborsko, se v pátek v podvečer Zeman setkal s bývalým kancléřem Gerhardem Schröderem, kterého označil za jednoho ze svých dvou největších německých politických přátel. Tím druhým je někdejší eurokomisař pro rozšíření Evropské unie Günter Verheugen, s nímž jednal ve středu.

VIDEO: Mám bolavé nohy, postěžoval si Zeman německému prezidentovi

“Mám bolavé nohy, pane prezidente. Ale nejsou to nohy, nýbrž mozek, co je u politika nejdůležitější,” řekl Zeman svému německému protějšku. | Video: Helena Truchlá
 

Právě se děje

před 22 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy