Češi a Slováci se po 17 letech sjednotili. Jak? U voleb

Martin Novák Martin Novák
13. 6. 2010 23:22
Fico i Paroubek zvítězili a zároveň prohráli, ale každý jinak
Petr Nečas a Iveta Radičová na předvolebním mítinku 11.června v Bratislavě. Setkají se znovu jako český premiér a slovenská premiérka?
Petr Nečas a Iveta Radičová na předvolebním mítinku 11.června v Bratislavě. Setkají se znovu jako český premiér a slovenská premiérka? | Foto: Reuters

Bratislava/Praha - Češi i Slováci mají odvoleno, v obou zemích se dává dohromady koalice. Česká republika je v tom o něco dál vzhledem k tomu, že volby byly o dva týdny dříve.

Strana Směr-Sociální demokracie premiéra Roberta Fica jasně zvítězila s více než 35 procenty získaných hlasů, ale i tento skvělý výsledek ji může poslat do opozice.

Blok čtyř středopravicových stran má dohromady v Národní radě většinu, takže dosud vládní Směr a Slovenská národní strana skončí nejspíš v opozici.

Přitom se do parlamentu vůbec nedostal veterán slovenské politické scény, první premiér Slovenska po rozdělení federace Vladimír Mečiar.

Výsledek tedy připomíná situaci v České republice a vypadá to, jako by se po sedmnácti letech od rozdělení Češi a Slováci znovu sjednocovali, alespoň co se týká politických nálad.

Podívejme se, v čem se jejich rozhodnutí podobají a naopak v čem jsou volby na západě a východě bývalého Československa odlišné.

1) Výsledek voleb

V zásadě stejný, i když z pohledu vítězů přece jen odlišný. V obou státech zvítězili levicoví sociální demokraté, ale ani jedněm to nepomůže do vlády. Rozdíl je však v procentech. Zatímco Fico ještě posílil a získal úctyhodných 35 procent hlasů (tedy tolik, co v roce 2006 v České republice ODS), Jiří Paroubek výrazně ztratil a měl jen 22 procent hlasů.

Iveta Radičová.
Iveta Radičová. | Foto: Ondřej Besperát

Paroubek rezignoval, Fico k tomu důvod nemá. Paradoxní je, že v České republice stačí ODS k tomu být hlavní vládní stranou pouhých 20 procent hlasů a Slovenské demokratické a křesťanské unii - Demokratické straně (SDKÚ - DS) dokonce jen 15 procent, zatímco Ficových 35 procent nestačí.

Český prezident pověřil sestavením vlády rovnou Petra Nečase a vynechal ČSSD, slovenský prezident dal jako prvnímu šanci vítězi voleb Ficovi.

2) Nástup nových stran

V České republice TOP 09 a Věci veřejné získaly dohromady 26 procent hlasů, na Slovensku Svoboda a Solidarita a Most-Híd přes 20 procent. V obou případech to uškodilo levici.

Strana Svoboda a Solidarita vnější formou připomíná Věci veřejné, ale její ekonomický program se spíš blíží TOP 09. Most-Híd získal na svoji stranu většinu hlasů slovenských Maďarů (radikálnější Strana maďarské koalice se do parlamentu nedostala) a volili ho i Slováci.

3) Budoucí vládní koalice

V České republice bude tříčlenná, na Slovensku pravděpodobně čtyřčlenná. Vytvořily by jí SDKÚ-DS, Svoboda a Solidarita, křesťansko-demokratické hnutí a Most-Híd.

Ne ve všem ale mají slovenské strany společnou řeč. Například Svoboda a Solidarita je pro registrované partnerství, což je nepřijatelné pro křesťanské demokraty.

V Česku má středopravá koalice většinu 18 křesel (118 z 200), na Slovensku je to podstatně méně: jen 4 křesla (79 ze 150 mandátů).

V obou zemích jsou kandidáty na premiéra politici, kteří zatím byli jen ministry. V Česku Petr Nečas, na Slovensku - pokud Fico s vyjednáváním neuspěje - Iveta Radičová. Shodou okolností byli oba ministry práce a sociálních věcí.

4) Pád známých politiků

Na Slovensku se nedostal do parlamentu Vladimír Mečiar a jeho Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS), které zemi dominovalo několik let po rozpadu federace. Mečiarova kariéra tak zřejmě končí.

V České republice znamenaly volby historický neúspěch pro Cyrila Svobodu a KDU-ČSL, i když Svobodův vliv na českou politiku nebyl tak výrazný jako Mečiarův na slovenskou.

Ján Slota.
Ján Slota. | Foto: Ondřej Besperát

5) Neúspěch extremistů

Slovenská národní strana (SNS) sotva překročila pětiprocentní hranici a ztratila oproti minulým volbám více než polovinu voličů, což je pro vedení SNS nepochybně velký šok. Ukázalo se, že takzvaná maďarská karta na Slováky moc nezabírá a přes napětí mezi Bratislavou a Budapeští nepovažuje drtivá většina lidí na Slovensku Maďarsko za hrozbu.

V české Poslanecké sněmovně strana podobná SNS není, ostatně v České republice ani není žádná velká národnostní menšina, jakou jsou Maďaři na Slovensku (půl milionu osob, tedy zhruba deset procent populace).

Ve slovenském parlamentu na rozdíl od českého není komunistická strana.

6) Volební účast

Čechů chodí k volbám více než Slováků. Před dvěma týdny byla v České republice účast 62,6 procenta, na Slovensku tuto sobotu 58,8 procenta. Před čtyřmi lety byl rozdíl ale vyšší. Tehdy volilo přes 64 procent Čechů a jen 54,7 procenta Slováků.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy