Evakuace z Aleppa se opět odkládá. Lidé čekají v mrazu, chybí záruka pro bezpečný odjezd

Aktuálně.cz ČTK Reuters Aktuálně.cz, ČTK, Reuters
Aktualizováno 18. 12. 2016 23:54
Autobusy pod dohledem Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce znovu vjely do východní části Aleppa. Město má opustit podle agentury Reuters asi 1200 lidí. Stejné množství má odejít z šíitských vesnic Fúa a Kafrája v provincii Idlib.
Autobusy čekají na nedělní evakuaci
Autobusy čekají na nedělní evakuaci | Foto: ČTK

Damašek – Evakuace východního Aleppa a dvou šíitských vesnic v Sýrii byla v neděli večer kvůli nedostatku bezpečnostních záruk pro část evakuovaných osob opět odložena, nový termín obnovení stanoven nebyl. Podle agentury AFP to oznámila organizace syrských ochránců lidských práv SOHR.

"Operace byla odložena kvůli absenci záruk pro bezpečnost evakuovaných osob ve dvou vesnicích Fúa a Kafrája," uvedl šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán, který je v Británii a o Sýrii informuje prostřednictvím informátorů v Sýrii. Podle Rahmána za to může útok ozbrojenců na dvě desítky autobusů vyslaných k evakuaci obou šíitských vesnic. Podle dřívějších zpráv pět nebo šest vozidel bylo zničeno palbou.

"Evakuace jsou dočasně přerušeny," potvrdil agentuře AFP Jásir Júsuf ze skupiny Núr ad-Dína Zinkího. Zároveň ale zdůraznil, že incident nebude mít žádný vliv na pozdější obnovení evakuace.

Podobně jako v pátek, kdy byla po 24 hodinách evakuace přerušena, opět zasáhli radikálové z Fronty dobytí Sýrie, napojení na Al-Káidu. Fronta, která se dříve jmenovala An-Nusra, má v oblasti silné postavení.

Kolem 22. hodiny tamního času opustilo východní část Aleppa asi 350 lidí v pěti autobusech, uvedla později agentura AFP s odvoláním na zástupce skupiny, která v místě organizuje lékařskou a dobrovolnickou pomoc. Tuto evakuaci potvrdila také exilová organizace syrských ochránců lidských práv a Červený kříž. Zatím ale není jasné, zda jde o obnovení evakuací po třech dnech přerušení

Šanci měla necelá desetina

Kolem sedmdesáti autobusů a sanitek pod dohledem Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce v neděli vjelo do východní části syrského Aleppa. Měla tak začít další část evakuace.

Ta začala ve čtvrtek a od pátku byla zastavena kvůli podmínkám, které si vynutili šíitští spojenci syrské vlády. V Aleppu čeká na evakuaci podle OSN na 40 000 lidí.

Město mělo v neděli opustit podle agentury Reuters asi 1200 lidí. Stejné množství má odejít z šíitských vesnic Fúa a Kafrája v provincii Idlib, jež obléhají povstalecké skupiny.

V Aleppu se nicméně shromáždilo s cílem zúčastnit se evakuace více než 15 000 osob. Mnohé z nich strávily na příslušném stanovišti mrazivou noc.

Podle nejnovější dohody o evakuacích, o jejíchž detailech informovala televize Al-Manár, která patří libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh, má celkově město opustit ve dvou konvojích jen 2500 lidí. Stejné množství rovněž ve dvou sledech má vyjet z vesnic Fúa a Kafrája.

Dohoda dále předpokládá evakuaci dalších 1500 osob z těchto vesnic výměnou za stejný počet z měst Zabadání a Madájá v provincii Damašek, které obléhají provládní jednotky.

Teprve v dalších fázích má dojít opět na obyvatele Aleppa, kteří dostali kvůli svému množství pořadová čísla.

"Všichni čekají, dokud nebudou evakuováni. Prostě chtějí uniknout," řekl podle agentury Reuters na aleppském shromaždišti bývalý učitel s manželkou, matkou a pěti dětmi.

Sunnité proti šíitům

Problémy v neděli opět nastaly v šíitských obcích Fúa a Kafrája v Idlibu. Na autobusy směřující do těchto vesnic zaútočili radikálové z Fronty dobytí Sýrie, tedy sunnitské radikální organizace. Pět zasažených autobusů shořelo.

Podle reportéra AFP, který je přímo v Aleppu, se více než 30 autobusů včetně míst k stání zaplnilo lidmi, ale stále z města nevyjely a čekají na pokyn k odjezdu.

Foto: Reuters

Situací se zabývala Rada bezpečnosti OSN, v níž Francie navrhla rezoluci, která by umožnila vyslat personál OSN k monitorování evakuace. Lékaři na místě tvrdí, že evakuovat je třeba stále ještě mnohé zraněné nebo nemocné a že mnozí lidé kvůli tomu, že nemohou získat náležitou pomoc, umírají.

Rusko, které je spojencem syrského režimu prezidenta Bašára Asada, ale varovalo, že návrh vetuje, a přišlo s vlastní iniciativou, která se o pozorovatelích nezmiňuje. Nakonec byl podle agentur AFP a Reuters dojednán kompromisní návrh, o němž má rada hlasovat v pondělí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v sobotu shodl se svými protějšky z Íránu a Turecka, které zastupuje zájmy části povstalců, že je třeba zajistit prostřednictvím mezinárodní spolupráce humanitární pomoc Sýrii a umožnit politické řešení tamního konfliktu. Všichni tři ministři se chtějí v blízké době osobně sejít.

Reportér agentury AFP v jedné z aleppských nemocnic viděl pacienty uložené v chladu na zemi, postrádající vodu i jídlo.

Tisíce lidí podle informací BBC čekaly na pokračování evakuace v mrazivém počasí na ulici bez jídla či přístřešku. Ve východním Aleppu v noci na neděli bylo podle AFP minus šest stupňů Celsia. Podle fyzioterapeuta Mahmúda Zaazay jsou v poslední povstalecké enklávě města jen tři lékaři, jeden lékárník a tři ošetřovatelé.

Charitativní organizace čekaly na vstup do země a na pomoc aleppským zbědovaným obyvatelům na syrsko-tureckých hranicích.

"Děti jsou hrozně hladové a pláčou. Počasí je nesmírně chladné, všichni jsou zmrzlí a bojí se, že se jim nepodaří dostat pryč," řekl telefonicky serveru BBC Abdulkafi al-Hamdo, učitel uvězněný ve východním Aleppu se svou mladou dcerou.

Ve čtvrtek se podařilo evakuovat asi 10 000 lidí, v pátek byla ale evakuace pozastavena.

Cesta do Evropy stála Syřana Muhammada 1200 dolarů. Spolupracovník Aktuálně.cz Michal Pavlásek ho loni potkal v Makedonii. Chtěl jediné: do Německa. | Video: Michal Pavlásek
 

Právě se děje

Další zprávy