Čech, který byl unesen v Libyi, je zřejmě po smrti. Tajná služba informaci prověřuje

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 9. 2017 15:44
Rakousko prověřuje informace, že všech devět pracovníků ropné firmy VAOS, kteří byli v roce 2015 uneseni v Libyi, je po smrti. Mezi unesenými cizinci byl i jeden Čech. Podle agentury byli zřejmě zabiti záhy po únosu. Ve skupině byli také čtyři Filipínci, jeden Rakušan a jeden člověk z Ghany. Podle zdroje Aktuálně.cz z bezpečnostní komunity jsou české tajné služby ve spojení s rakouskými kolegy a pomáhají jim s ověřováním informací.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakousko prověřuje zprávy o tom, že všichni nebo část rukojmí unesených v roce 2015 v Libyi, včetně jednoho Čecha, bylo ještě v témže roce zabito.

Ministerstvo zahraničí ve Vídni podle agentury Reuters informovalo, že zprávy pocházejí z islamistického webu a rakouský krizový tým se snaží tyto poznatky ověřit.

Podle zdroje Aktuálně.cz z bezpečnostní komunity jsou české tajné služby ve spojení s rakouskými kolegy a pomáhají jim s ověřováním informací.

Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová Aktuálně.cz potvrdila, že zpravodajské služby se zprávou pracují. "Objevily se informace, které teď začaly prověřovat jak rakouské, tak české tajné služby. Budou se tedy snažit ty informace nějakým způsobem potvrdit nebo vyvrátit," řekla Lagronová. Dodala ale, že o osudu unesených zatím důvěryhodné zprávy nejsou.

Islamističtí radikálové na webu údajně tvrdili, že rukojmí byla zabita už v roce 2015. V březnu toho roku byli uneseni čtyři Filipínci, dva Bangladéšané, Rakušan, Ghaňan a Čech, kteří pracovali pro maltsko-rakouskou firmu VAOS. Dva Bangladéšané a Ghaňan se už ze zajetí dostali už dříve.

"Pracujeme na ověření informací. Stále není jasné, co přesně se komu stalo," citovala agentura Reuters mluvčího rakouského ministerstva zahraničí Thomas Schnöll.

Agentuře APA mluvčí potvrdil, že existují informace, na jejichž základě se lze "obávat nejhoršího". Hovořil tak o uneseném Rakušanovi. Ministr zahraničí Sebastian Kurz podle Reuters kontaktoval Rakušanovu rodinu.

"I kdyby se ukázalo, že informace jsou správné, bude krajně obtížné získat těla z oblasti, v níž se stále bojuje," řekl Schnöll.

Organizace Červený půlměsíc zatím zprávy nekomentovala

Podle Reuters skupina zvaná Šúra (rada) mudžahedínů v Darná tento týden uvedla, že získala těla pěti pracovníků unesených v květnu 2015 a že je předala libyjské organizaci Červený půlměsíc.

Rada mudžahedínů později uvedla, že našla laptop obsahující video ze zabití čtyř údajných filipínských pracovníků. Těla prý byla uložena do označených hrobů a pracuje se na jejich navrácení rodinám. Červený půlměsíc informace podle Reuters odmítl komentovat.

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) unesli devět osob při útoku na ropné pole Ghaní v Libyi. Byl mezi nimi i český občan Pavel Hrůza, který v Libyi pracoval v pozici koordinátora stravování několika ropných společností.

V době útoku radikálové nevznesli žádné finanční nebo politické požadavky. Zabili ale dalších 11 libyjských strážníků.

Letos v lednu týdeník Respekt informoval, že před několika měsíci dostala firma, pro kterou Hrůza pracoval jako manažer cateringu, zprávu, že je stále naživu. Začátkem letošního léta se pak českým úřadům údajně ozval člověk s nabídkou kontaktu s únosci.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Liberty Ostrava pokračuje s omezenou výrobou. Část zaměstnanců zůstane s nižší mzdou doma

Hutní společnost Liberty Ostrava pokračuje v provozu s omezenou výrobou, který zavedla v červenci mimo jiné kvůli vysokým cenám surovin a dovozu oceli ze zemí mimo Evropskou unii. Považuje ho za neférový. Nebude propouštět, ale část zaměstnanců, kteří už vyčerpali dovolenou, zůstane doma se sníženou mzdou. Odbory považují situaci za alarmující, nedávají ji ale za vinu vedení firmy, vnímají to jako evropský problém.

Zdroj: ČTK
Další zprávy