Čad dal milost Francouzům, kteří chtěli unést 100 dětí

mih
31. 3. 2008 23:34
Humanitární pracovníci už jsou venku z vězení

N´Djamena - Čadský prezident Idriss Déby omilostnil šest francouzských humanitárních pracovníků uvězněných loni v prosinci za pokus o únos 103 afrických dětí. Francouzi, kteří původně dostali trest osmi let nucených prací, byli už propuštěni.

Humanitární pracovníci z pařížské organizace Zoenina archa uvedli, že chtěli 103 nemocných sirotků původem ze súdánského Dárfúru zachránit.

V Belgii a Francii už na děti čekali adoptivní rodiče, od nichž organizace vybrala statisíce eur. Navíc se nakonec ukázalo, že většina dětí nebyly nemocní sirotci a nepocházely z Dárfúru, ale přímo z Čadu. Někteří z rodičů vypověděli, že si mysleli, že jejich děti odvážejí studovat do blízkého města.

Na vše se přišlo loni v říjnu, kdy čadská policie zabránila startu letadla s dětmi. Po provalení skandálu se v Čadu konalo několik protifrancouzských protestů.

Foto: Aktuálně.cz

Před měsícem se unesené děti vrátily zpět do Čadu.

Čtěte také: Unesené čadské děti se vracejí domů

Humanitární pracovníci si svůj trest odpykávali ve Francii. Francie a Čad jsou vázáni dohodou, že musejí respektovat rozsudky soudu druhého státu.  Francouzský soud však odsouzeným nucené práce změnil na osm let odnětí svobody ve vězení, protože nucené práce nejsou součástí francouzského právního řádu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy