Do čela německé SPD míří Schulz. V souboji s Merkelovou má větší šanci, já bych selhal, říká Gabriel

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 24. 1. 2017 20:50
Bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz bude za německé sociální demokraty (SPD) kandidovat na kancléře v podzimních parlamentních volbách. Stane se tak soupeřem Angely Merkelové. V úterý se pro něj jednohlasně vyslovilo vedení strany. Současný předseda strany a vicekancléř Sigmar Gabriel se bude ucházet v příští vládě o křeslo ministra zahraničí. Jedny z nejdůležitějších evropských voleb letošního roku se budou konat 24. září. Sociální demokraté a křesťanští demokraté (CDU) Angely Merkelové spolu nyní tvoří vládní koalici.
Martin Schulz loni odešel z čela Evropského parlamentu a vrátil se do německé politiky.
Martin Schulz loni odešel z čela Evropského parlamentu a vrátil se do německé politiky. | Foto: Aktuálně.cz

Berlín -  Vedení německé koaliční sociální demokracie (SPD) se v úterý jednohlasně vyslovilo pro bývalého předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze jako kandidáta strany na kancléře. Schulze chce grémium i v čele SPD, uvedl končící předseda strany a vicekancléř Sigmar Gabriel, který se nyní stane do podzimních voleb ministrem zahraničí.

"Samozřejmě to nebylo jednoduché rozhodnutí, ale jsem si jistý, že je správné," řekl Gabriel na večerní tiskové konferenci v Berlíně k tomu, že sám nebude kandidovat na funkci šéfa vlády a odstoupí i z čela strany. Schulz, kterému kandidaturu nabídl v sobotu, má podle něj větší šance na úspěch v zářijových parlamentních volbách. "Kdybych teď kandidoval, selhal bych a se mnou SPD," řekl Gabriel ke svému rozhodnutí magazínu Stern.

Pro úspěch SPD je podle Gabriela důležité i to, aby kandidátem na kancléře a předsedou strany byla jedna a tatáž osoba. "Kandidatura je důvěryhodná, jen když má zároveň celá strana jednotné vedení," míní odcházející ministr hospodářství, který se v příštích dnech přesune do funkce šéfa diplomacie. V té vystřídá Franka-Waltera Steinmeiera, jenž se v únoru podle všeho stane spolkovým prezidentem. I se změnou Gabrielova ministerstva v úterý grémium souhlasilo.

Gabriel, který SPD vedl od konce roku 2009, straně poděkoval za čas v jejím čele. Vyjádřil také přesvědčení, že má po Schulzovi ve straně zřejmě největší zahraniční zkušenosti, a proto se nabízelo, aby přezval post šéfa německé diplomacie. Pro Gabrielovo rozhodnutí vyjadřovali v úterý jeho spolustraníci pochopení a respekt. Někteří ocenili to, že dal přednost prospěchu strany před svým osobním.

"Je to mimořádná čest," reagoval Schulz, který se chce zasazovat o společnost, kde budou mít všichni rovné šance se uplatnit. Vyjádřil také přesvědčení, že Německo v dnešní těžké době potřebuje nové vedení.

O post kancléře se jedenašedesátiletý politik utká se současnou šéfkou vlády a předsedkyní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angelou Merkelovou. Dovést stranu, která je nyní součástí velké koalice právě s CDU/CSU, k vítězství v zářijových volbách nebude pro Schulze jednoduché. Průzkumy veřejného mínění konzervativní unii dávají zhruba jedenácti- až patnáctiprocentní náskok nad sociálními demokraty.

Kandidaturu Schulze na kancléře má v neděli posvětit ještě předsednictvo sociální demokracie. Do čela SPD by ho měl zvolit březnový sjezd.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy