Do čela německé SPD míří Schulz. V souboji s Merkelovou má větší šanci, já bych selhal, říká Gabriel

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 24. 1. 2017 20:50
Bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz bude za německé sociální demokraty (SPD) kandidovat na kancléře v podzimních parlamentních volbách. Stane se tak soupeřem Angely Merkelové. V úterý se pro něj jednohlasně vyslovilo vedení strany. Současný předseda strany a vicekancléř Sigmar Gabriel se bude ucházet v příští vládě o křeslo ministra zahraničí. Jedny z nejdůležitějších evropských voleb letošního roku se budou konat 24. září. Sociální demokraté a křesťanští demokraté (CDU) Angely Merkelové spolu nyní tvoří vládní koalici.
Martin Schulz loni odešel z čela Evropského parlamentu a vrátil se do německé politiky.
Martin Schulz loni odešel z čela Evropského parlamentu a vrátil se do německé politiky. | Foto: Aktuálně.cz

Berlín -  Vedení německé koaliční sociální demokracie (SPD) se v úterý jednohlasně vyslovilo pro bývalého předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze jako kandidáta strany na kancléře. Schulze chce grémium i v čele SPD, uvedl končící předseda strany a vicekancléř Sigmar Gabriel, který se nyní stane do podzimních voleb ministrem zahraničí.

"Samozřejmě to nebylo jednoduché rozhodnutí, ale jsem si jistý, že je správné," řekl Gabriel na večerní tiskové konferenci v Berlíně k tomu, že sám nebude kandidovat na funkci šéfa vlády a odstoupí i z čela strany. Schulz, kterému kandidaturu nabídl v sobotu, má podle něj větší šance na úspěch v zářijových parlamentních volbách. "Kdybych teď kandidoval, selhal bych a se mnou SPD," řekl Gabriel ke svému rozhodnutí magazínu Stern.

Pro úspěch SPD je podle Gabriela důležité i to, aby kandidátem na kancléře a předsedou strany byla jedna a tatáž osoba. "Kandidatura je důvěryhodná, jen když má zároveň celá strana jednotné vedení," míní odcházející ministr hospodářství, který se v příštích dnech přesune do funkce šéfa diplomacie. V té vystřídá Franka-Waltera Steinmeiera, jenž se v únoru podle všeho stane spolkovým prezidentem. I se změnou Gabrielova ministerstva v úterý grémium souhlasilo.

Gabriel, který SPD vedl od konce roku 2009, straně poděkoval za čas v jejím čele. Vyjádřil také přesvědčení, že má po Schulzovi ve straně zřejmě největší zahraniční zkušenosti, a proto se nabízelo, aby přezval post šéfa německé diplomacie. Pro Gabrielovo rozhodnutí vyjadřovali v úterý jeho spolustraníci pochopení a respekt. Někteří ocenili to, že dal přednost prospěchu strany před svým osobním.

"Je to mimořádná čest," reagoval Schulz, který se chce zasazovat o společnost, kde budou mít všichni rovné šance se uplatnit. Vyjádřil také přesvědčení, že Německo v dnešní těžké době potřebuje nové vedení.

O post kancléře se jedenašedesátiletý politik utká se současnou šéfkou vlády a předsedkyní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Angelou Merkelovou. Dovést stranu, která je nyní součástí velké koalice právě s CDU/CSU, k vítězství v zářijových volbách nebude pro Schulze jednoduché. Průzkumy veřejného mínění konzervativní unii dávají zhruba jedenácti- až patnáctiprocentní náskok nad sociálními demokraty.

Kandidaturu Schulze na kancléře má v neděli posvětit ještě předsednictvo sociální demokracie. Do čela SPD by ho měl zvolit březnový sjezd.

 

Právě se děje

Další zprávy