Gaucka zřejmě vystřídá Steinmeier. Za německého prezidenta ho chtějí SPD i CDU

Ondřej Houska Ondřej Houska
14. 11. 2016 9:53
Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové se shodli, že podpoří současného ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera na funkci německého prezidenta. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný zdroj z vládní strany. Sociálnědemokratický politik má podporu i bavorské CSU, sesterské strany CDU. Pokud bude Steinmeier příští rok zvolen, nahradí ve funkci současného prezidenta Joachima Gaucka.
Frank-Walter Steinmeier.
Frank-Walter Steinmeier. | Foto: Reuters

Berlín – Novým německým prezidentem nejspíš bude současný ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Kandidáta sociálních demokratů (SPD) podpořili i křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Obě strany mají pohodlnou většinu na to, aby Steinmeiera při volbě, která bude v únoru, prosadily. S volbou souhlasí i bavorská CSU, sesterská strana CDU.

Steinmeier je podle průzkumů nejpopulárnějším německým politikem. Šéf sociálních demokratů Sigmar Gabriel ho na post prezidenta navrhl před několika týdny jako společného kandidáta vládní koalice SPD a CDU/CSU.

Podle německých médií to byl chytrý tah, který křesťanské demokraty zaskočil, protože sami neměli k dispozici podobně známého a respektovaného uchazeče o funkci.

Zastánce EU

Steinmeier je dlouholetým zastáncem Evropské unie a evropské integrace a odpůrcem pravicových i levicových populistů, podobně jako současný německý prezident Joachim Gauck. Jak zdůrazňují německá média, volba Steinmeiera by byla jasnou odpovědí na nárůst podpory podobných sil ve Spojených státech, ale i v řadě evropských zemí včetně Německa.

Protiimigrantská a podle řady kritiků xenofobní strana Alternativa pro Německo tam má podle průzkumů víc než desetiprocentní podporu. Generální sekretář CDU Andreas Scheuer už řekl, že Steinmeier je "v dnešní době, která je zahraničněpoliticky plná výzev, dobrým kandidátem".

Vstřícnější k Rusku než Merkelová

Steinmeier je jako ministr zahraničí znám vstřícnějším postojem k Rusku, než jaký zastává kancléřka Merkelová. V létě mluvil o tom, že nastal čas na postupné omezování sankcí, které země Evropské unie proti Rusku přijaly kvůli jeho anexi Krymu a vojenské podpoře proruských separatistů na Ukrajině.

V červnu pobouřil především baltské státy, když kritizoval vojenské cvičení Severoatlantické aliance v Polsku, které tehdy zrovna skončilo. "Neměli bychom zhoršovat situaci hlasitým řinčením zbraněmi," řekl tehdy.

Podle něj "se mýlí každý, kdo si myslí, že symbolické přehlídky tanků na naší východní hranici zvýší bezpečnost". Kritici upozorňují, že Steinmeier ignoroval fakt, že cvičení NATO bylo dopředu plánované a mělo obranný charakter, na rozdíl od akcí Ruska, které často provádí neohlášené a mnohem větší manévry, při kterých někdy nacvičuje krom jiného i útoky na členské země Aliance.

Ministr ale z hlediska postoje k Rusku nakonec vždy respektoval politiku vládní koalice. Německo tak v rámci Unie patří k hlavním zastáncům jejího současného postoje – tedy, že jakékoliv zmírnění sankcí proti Rusku může přijít až poté, co Moskva začne plně respektovat minské dohody o příměří na Ukrajině.

V poslední době některé země Unie, včetně Německa, mluví spíše o možném zesílení sankcí, a to kvůli intenzivním ruským náletům v Sýrii.

Jak Aktuálně.cz řekl vysoce postavený český diplomat, občasná Steinmeierova vstřícnější prohlášení o Rusku nejsou nijak překvapivá vzhledem k tomu, že Steinmeier působil jako šéf kabinetu bývalého sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera, známého blízkým postojem k Moskvě. "Byl jedním z tvůrců Schröderovy ruské politiky," řekl diplomat.

Martin Schulz
Martin Schulz | Foto: Aktuálně.cz

Schulz do čela diplomacie?

Prezident má v Německu jen symbolickou roli. Hlavní politické strany si přály, aby ve funkci zůstal současný prezident Joachim Gauck. Ten ale oznámil, že o znovuzvolení už nebude usilovat.

V minulosti se opakovaně stávalo, že se německé vládní strany nedohodly na společném kandidátovi. K tomu mohlo dojít i nyní, kdy se blok CDU/CSU původně proti Steinmeierovi snažil najít protikandidáta. Nabídku ale odmítl např. předseda Spolkového sněmu, tedy dolní komory německého parlamentu, Norbert Lammers.

Kancléřka Angela Merkelová pak zkoušela prosadit dokonce člena opozičních Zelených Winfrieda Kretschmanna, premiéra spolkové země Bádensko-Württembersko. Ten ale kandidaturu odmítl a navíc se proti němu postavila bavorská CSU.

Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung by Steinmeiera mohl ve funkci ministra zahraničí nahradit předseda Evropského parlamentu a další sociální demokrat Martin Schulz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije nejméně pět vlků

V Orlických horách a na přilehlé straně hranice v Polsku žije v současnosti minimálně pět vlků. Jde o jedno vlčí teritorium, smečka je přeshraniční. V letošním roce přibylo pozorování vlků hlavně na polské straně hranice. ČTK to řekl koordinátor Vlčích hlídek Hnutí Duha v Orlických horách Jan Drapák. Předpokládá, že i letos vlci v regionu vyvedli mladé.

Nepřetržitý pohyb vlků v Orlických horách dokazují stále přibývající nálezy takzvaných pobytových znaků. "Zimní pozorování stop prozradilo v oblasti přítomnost minimálně pěti vlků, zřejmě včetně dvou loňských vlčat. Převážná část pozorování byla letos v zimě na polské straně hranice, zatímco v dubnu a květnu přibývalo stop v Orlických horách," řekl Drapák.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí zrušil svou dnešní účast na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec v Bratislavě. Mluvčí úřadu vlády Vladimír Vořechovský ČTK řekl, že Babiš je nyní v úřadu a věnuje se běžné agendě. Právu Babiš sdělil, že musel navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem

Babiše v Bratislavě v diskusním panelu týkajícím se ekonomického restartu Evropské unie zastupuje vicepremiér, ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). "Pan premiér se omluvil z důvodu preventivního zdravotního vyšetření, které souvisí s akutními problémy, které nyní řeší," řekl dříve Vořechovský serveru Echo24.

Další zprávy