Byl na vybuchlém vrtu. O závadě se vědělo týdny, říká

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 6. 2010 12:25
Závada na bezpečnostním zařízení nebyla odstraněna, obsluha prostě jistič vypnula
Foto: Reuters

Londýn - Neštěstí na ropné plošině v Mexickém zálivu bylo možné zabránit. Alespoň to tvrdí jeden z pracovníků poškozeného ropného vrtu společnosti British Petroleum Tyrone Benton.

Podle Bentona už se o závadě vědělo týdny před explozí, ale namísto, aby technici vadné jistící zařízení, které má sloužit jako pojistka proti výbuchům, opravili a pokusili se zjistit příčinu poruchy, pouze ho vyřadili z provozu a nahradili jiným.

To se dělá kvůli tomu, aby se v podobných případech nemusela zastavovat těžba.

Podle profesora Texaské univerzity Tada Patzeka, který se specializuje na těžbu ropy, je ale takový postup nepřijatelný. "Pokud zabezpečení nefunguje tak, jak má, mělo by se opravit za každou cenu," řekl doslova.

Je vinen Transocean?

Pro těžební společnost British Petroleum by to byla "dobrá" zpráva, protože za údržbu a bezproblémový chod jistícího zařízení byla odpovědná společnost Transocean. Tedy jiný, nezávislý subjekt.

Vedení Transocean ale tvrdí, že před neštěstím inkriminované zařízení BOP (Blow Up Preventer) kontrolovala a neobjevila žádné nedostatky.

BOP je stěžejní složkou bezpečnostního systému ropného vrtu, protože je díky němu možné v případě úniku ropy pomocí velkých "nůžek" uříznout potrubí před poškozenou částí a zcela jej utěsnit.

Za vším stojí snaha šetřit

Podle Tyrona Bentona jeho nadřízený o závadě okamžitě informoval jak BP, tak Transocean. O tom, zda bylo BOP před neštěstím opět spuštěno ale informace nemá. Zastavení těžby kvůli opravě poškozeného bezpečnostního systému by ale Bristih Petroleum vyšlo na půl milionu dolaru denně, a tak je logické, že se těmto nákladům mohla chtít vyhnout.

O tom, že těžařská firma zanedbávala bezpečnost, aby si snížila náklady je přesvědčen například člen americké Sněmovny reprezentantů Henry Axman. "Zdá, se že BP udělala několik rozhodnutí, která zvýšila riziko katastrofy," řekl Axman v americkém Kongresu.

 

Výkonný ředitel British Petrolea Tony Hayward ale jakékoliv zanedbání odmítá. "Dosud jsem neviděl jediný důkaz, který by byť jen naznačoval, že někdo šetřil na zabezpečení," řekl Hayward americkým zákonodárcům.

Senátní vyšetřovací komise nicméně na zařízení BOP objevila hned několik závad. Otázkou zůstává, zda byly příčinou neštěstí a kdo za ně byl zodpovědný.

 

Právě se děje

Další zprávy