Washington - Barack Obama a jeho žena Michelle v pondělí odpoledne poprvé coby nastupující prezidentský pár zavítali do Bílého domu.
Při tradiční zdvořilostní návštěvě dosluhující hlavy státu došlo nejen na prohlídku prezidentské rezidence, ale i na politické výzvy, které Ameriku čekají.
Sídlem šéfa americké exekutivy manžele provedla současná první dáma Laura Bushová a její muž George Bush, který sice volil republikána Johna McCaina, pak však nazval Obamovo vítězství "splněným snem" pro boj za lidská práva Afroameričanů.
Tradiční setkání, které předchází oficiálnímu předání moci, začalo úsměvy a vřelým potřásáním rukou.
Krátce po uvítání se Bush s Obamou odebrali do Oválné pracovny Bílého domu, kde probírali nejžhavější témata, která na nového šéfa administrativy čekají.
Laura Bushová pak svou nástupkyni v roli první dámy Michelle Obamovou provedla prezidentskou rezidencí, s níž se bude muset v lednu rozloučit.
Jejich manželé mezitím probrali světovovou ekonomickou krizi či války, které Spojené státy vedou v Iráku a Afghánistánu.
Jeden ze dvou vedoucích Obamova "týmu pro přípravu nové administrativy" mezitím prohlásil, že nový prezident hodlá hned od začátku svého působení změnit některé Bushovy direktivy. Potichu se také podle agentury AP připravuje plán na procesy více než dvou stovek guantánamských vězňů.
Brzká návštěva
"Bude vzrušující vidět prezidenta Obamu, jeho ženu Michelle a jejich krásné holčičky vcházet to dveří Bílého domu," řekl po volbách Bush, který v sobotu zopakoval, že "zajistit hladký přechod (mezi administrativami) bude mojí největší prioritou pro zbytek mého úřadování."
Návštěva Obamových v Bílém domě přichází nezvykle brzy, a to kvůli ekonomické krizi, o níž budou oba prezidenti v pondělí jednat, stejně jako o situaci v Iráku a v Afghánistánu.
Bush upozornil, že se jedná o první změnu administrativ v průběhu války za několik desetiletí a hodlá zajistit, aby byl Obama o tom, co se děje, plně informován.
Valerie Jarettová, která spolupředsedá Obamovu týmu pro přípravu nové administrativy, v neděli Bushovo brzké pozvání chválila, pozornost médií však vzbudil zejména druhý předseda týmu John Podesta.
Proti Bushovi
Bývalý poradce prezidenta Clintona v interview pro televizi Fox News uvedl, že nastupující prezident podrobí revizi exekutivní nařízení prezidenta Bushe a "rozhodne, která by měla být ponechána v platnosti a která mají být zrušena".
Podle Podesty je zde hodně věcí, které mohou být udělány i bez souhlasu Kongresu. Zmínil například direktivy týkající se zdravotního pojištění, energetiky a výzkumu kmenových buněk lidských embryí, který Bush omezil a jehož cílem je zkoumat například nové možnosti léčby Alzheimerovy choroby nebo Parkinsonovy nemoci.
Baracku Obamovi se nelíbí ani snaha začít těžit ropu v Utahu a zakázat Kalifornii, aby sama určovala emisní standardy automobilů. Celkem má být podrobeno zkoumání 200 nařízení.
Dalším bodem změny má být propuštění či souzení zbylých více než dvou set vězňů, kteří jsou zadržování na věznici nedaleko kubánského Guantánama.
Procesy mají proběhnout u amerických federálních soudů a podle Obamova poradce Laurence Tribeho mají být jakýmsi "hybridem, který zahrnuje vojenské komise" stvořené prezidentem Bushem. Ty mají ovšem nyní "konat spravedlnost, ne sloužit jako maškarády justice."