Bundeswehr řeší, jaké cizince brát do svých řad

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 2. 2011 17:00
Německá armáda by mohla místo branců přijímat občany EU nebo Švýcarska

Berlín - Naši západní sousedé musejí vyřešit vážný problém.

V Německu v březnu končí povinná vojenská služba a pokud brance včas nenahradí profesionálové, mohlo by to ohrozit plnění  německých vojenských závazků v zahraničí.

Ministr obrany Karl Theodor zu Guttenberg proto vypracoval strategii, která má Bundeswheru pomoci nalákat nové vojáky. Potíž je v tom, že rodilí Němci o službu v armádě příliš nestojí, a tak by se měly náborové akce zaměřit i na německé obyvatele cizích národnosti.

"Pravidla by měla být upravena tak, aby lidé žijící v Německu, kteří disponují nezbytnými schopnostmi, mohli vstoupit do armády i v případě, že nemají německé občanství," cituje zpravodajská stanice Deutsche Welle z materiálu německého ministerstva obrany.

Benevolentnější pravidla by se přitom týkala především občanů Evropské unie a dalších států jako jsou Švýcarsko nebo Norsko. Příslušníci téměř třímilionové turecké menšiny by naopak do armády nemohli ani po změně pravidel.

Celkem žije ve Spolkové republice přibližně 82 milionů lidí, přičemž asi 7,1 milionu z tohoto počtu tvoří občané cizí státní příslušnosti.

Plán na přijímání cizinců nicméně neznamená, že by se měl Bundeswher rozšiřovat. Naopak. Kvůli úsporným opatřením a v rámci modernizace armády počítají Němci se snížením počtu vojáků ze současných 220 na 185 tisíc.

Pokud by armáda a ministerstvo obrany skutečně chtěly nabírat cizince, musel by být napřed schválen dodatek k ústavě.

Opozice je pro

Zatímco kancléřka Angela Merkelová se k návrhu ještě nevyjádřila, představitelé opozice už se nechali slyšet, že by této změně nebránili, pokud by byla splněna podmínka, že budou do armády přijímání pouze občané spřátelených zemí.

Jak již bylo řečeno, povinná vojenská služba skončí v březnu. Od tohoto data bude německá armáda částečně spoléhat na vojáky, s nimiž bude mít časově omezený kontrakt. Takových by měla mít do budoucna z celkového počtu asi patnáct tisíc. 

Bundeswehr se  přesto obává, že bude mít problémy obsadit zbývajících 170 tisíc míst vojáky z povolání, a chce je proto lákat příjemnější službou a některými sociálními výhodami.

 

Právě se děje

Další zprávy