reklama
 
 

Brusel prý stopl maďarsko-ruskou dohodu o stavbě elektrárny

Aktualizováno 12. 3. 2015 22:35
Stavba jaderné elektrárny měla stát 330 miliard korun. Dostavbu má Moskva financovat z 80 procent.

Brusel - Evropská komise zablokovala maďarskou dohodu s ruskou státní společností Rosatom o dostavbě jaderné elektrárny v Paksi za 12 miliard eur (asi 330 miliard korun).

Napsal to list Financial Times s odvoláním na tři bruselské anonymní zdroje. Maďarský státní tajemník pro vládní komunikaci András Giró-Szász však téměř okamžitě zprávu ekonomického listu popřel.

Budapešť loni v prosinci uzavřela s Rosatomem kontrakt na konstrukci, výstavbu a údržbu dvou reaktorů o výkonu 1200 megawattů ve městě Paks, ležícím asi 110 kilometrů jižně od Budapešti, kde se nachází jediná maďarská jaderná elektrárna.

Dostavbu má Moskva financovat z 80 procent. Kritici ale poukazují na fakt, že dohoda ještě zvýší už tak silnou energetickou závislost Maďarska na Rusku.

Veto je pro Orbána porážka

Veto z Bruselu by představovalo bolestnou porážku pro maďarského premiéra Viktora Orbána, jenž z projektu udělal ústřední bod své strategie prohlubování politických a hospodářských vztahů s Ruskem, navzdory nevoli Západu vůči Moskvě kvůli ukrajinské krizi.

Někteří činitelé EU se podle Financial Times dokonce domnívají, že kontraktem chce Moskva rozdělit Unii a podkopat její jednotu ohledně sankcí uvalených na Rusko v souvislosti s Ukrajinou.

Financial Times už v únoru napsaly, že kontrakt zkoumají dvě agentury EU: Euratom, který schvaluje dodávky jaderného paliva, jakož i vyšetřovatelé Evropské komise pro hospodářskou soutěž, kteří prověřují státní dotace a kontrakty uzavřené s Rosatomem bez veřejné soutěže.

autor: ČTK | 12. 3. 2015 22:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama