Brusel prý stopl maďarsko-ruskou dohodu o stavbě elektrárny

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2015 22:35
Stavba jaderné elektrárny měla stát 330 miliard korun. Dostavbu má Moskva financovat z 80 procent.
Maďarská elektrárna.
Maďarská elektrárna. | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Evropská komise zablokovala maďarskou dohodu s ruskou státní společností Rosatom o dostavbě jaderné elektrárny v Paksi za 12 miliard eur (asi 330 miliard korun).

Napsal to list Financial Times s odvoláním na tři bruselské anonymní zdroje. Maďarský státní tajemník pro vládní komunikaci András Giró-Szász však téměř okamžitě zprávu ekonomického listu popřel.

Budapešť loni v prosinci uzavřela s Rosatomem kontrakt na konstrukci, výstavbu a údržbu dvou reaktorů o výkonu 1200 megawattů ve městě Paks, ležícím asi 110 kilometrů jižně od Budapešti, kde se nachází jediná maďarská jaderná elektrárna.

Dostavbu má Moskva financovat z 80 procent. Kritici ale poukazují na fakt, že dohoda ještě zvýší už tak silnou energetickou závislost Maďarska na Rusku.

Veto je pro Orbána porážka

Veto z Bruselu by představovalo bolestnou porážku pro maďarského premiéra Viktora Orbána, jenž z projektu udělal ústřední bod své strategie prohlubování politických a hospodářských vztahů s Ruskem, navzdory nevoli Západu vůči Moskvě kvůli ukrajinské krizi.

Někteří činitelé EU se podle Financial Times dokonce domnívají, že kontraktem chce Moskva rozdělit Unii a podkopat její jednotu ohledně sankcí uvalených na Rusko v souvislosti s Ukrajinou.

Financial Times už v únoru napsaly, že kontrakt zkoumají dvě agentury EU: Euratom, který schvaluje dodávky jaderného paliva, jakož i vyšetřovatelé Evropské komise pro hospodářskou soutěž, kteří prověřují státní dotace a kontrakty uzavřené s Rosatomem bez veřejné soutěže.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Dělník v Brně nepřežil pád do 15 metrů hlubokého světlíku

Dělník zemřel v brněnské ulici Zborovská po pádu do světlíku v domě do hloubky asi 15 metrů. Neštěstí vyšetřuje policie. Hasiči k muži slanili, dělník ale zemřel na místě.

Na místě neštěstí zasahovaly kolem 12:30 dvě profesionální hasičské jednotky, hasiči k muži slanili, nejevil ale známky života, uvedl mluvčí Jaroslav Mikoška. "Ve stísněném prostoru světlíku nasadili automatizovaný externí defibrilátor a podali kyslíkovou terapii," uvedl mluvčí.

Další skupina hasičů vybourala světlíkové okno v jednom z bytů, aby se k muži dostala i posádka záchranné služby. Dělník byl ale na místě mrtev.

Další zprávy