Brusel prý stopl maďarsko-ruskou dohodu o stavbě elektrárny

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2015 22:35
Stavba jaderné elektrárny měla stát 330 miliard korun. Dostavbu má Moskva financovat z 80 procent.
Maďarská elektrárna.
Maďarská elektrárna. | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Evropská komise zablokovala maďarskou dohodu s ruskou státní společností Rosatom o dostavbě jaderné elektrárny v Paksi za 12 miliard eur (asi 330 miliard korun).

Napsal to list Financial Times s odvoláním na tři bruselské anonymní zdroje. Maďarský státní tajemník pro vládní komunikaci András Giró-Szász však téměř okamžitě zprávu ekonomického listu popřel.

Budapešť loni v prosinci uzavřela s Rosatomem kontrakt na konstrukci, výstavbu a údržbu dvou reaktorů o výkonu 1200 megawattů ve městě Paks, ležícím asi 110 kilometrů jižně od Budapešti, kde se nachází jediná maďarská jaderná elektrárna.

Dostavbu má Moskva financovat z 80 procent. Kritici ale poukazují na fakt, že dohoda ještě zvýší už tak silnou energetickou závislost Maďarska na Rusku.

Veto je pro Orbána porážka

Veto z Bruselu by představovalo bolestnou porážku pro maďarského premiéra Viktora Orbána, jenž z projektu udělal ústřední bod své strategie prohlubování politických a hospodářských vztahů s Ruskem, navzdory nevoli Západu vůči Moskvě kvůli ukrajinské krizi.

Někteří činitelé EU se podle Financial Times dokonce domnívají, že kontraktem chce Moskva rozdělit Unii a podkopat její jednotu ohledně sankcí uvalených na Rusko v souvislosti s Ukrajinou.

Financial Times už v únoru napsaly, že kontrakt zkoumají dvě agentury EU: Euratom, který schvaluje dodávky jaderného paliva, jakož i vyšetřovatelé Evropské komise pro hospodářskou soutěž, kteří prověřují státní dotace a kontrakty uzavřené s Rosatomem bez veřejné soutěže.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy