Prezident nezasáhl, maďarský Temelín dostaví Rusové

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 2. 2014 16:15
Maďarský prezident podepsal zákon umožňující rozšíření jaderné elektrárny Paks
Jaderná elektrárna Paks. Jediná v Maďarsku.
Jaderná elektrárna Paks. Jediná v Maďarsku. | Foto: wikimedia

Budapešť - Maďarský prezident János Áder navzdory protestům opozice podepsal zákon umožňující rozšíření jaderné elektrárny Paks.

Mohou se tak rozběhnout práce na největším stavebním projektu v Maďarsku od pádu komunistického režimu.

Budapešť se v lednu dohodla s Moskvou, že bude rozšíření elektrárny na dvojnásobek výkonu ruskou společností Rosatom financovat z ruské půjčky.

Zákon, který minulý týden prosadili poslanci strany Fidesz premiéra Viktora Orbána , umožní výstavbu dvou nových bloků elektrárny, z nichž každý bude mít výkon více než 1000 megawattů. Levicová opozice požadovala, aby vláda nechala vypsat o rozšíření atomového závodu referendum.

Opoziční aktivisté v reakci na schválení zákona o víkendu vyšplhali na prezidentský palác a ověsili jej transparenty volajícími po plebiscitu. Prezident však jejich požadavky odmítl a zákon podepsal bez jakýchkoli podmínek, neboť je podle něj v souladu s maďarskou ústavou.

Projekt za 367 miliard

"Taková iniciativa překračuje možnosti všech občanů včetně samotného prezidenta," komentoval Áder v prohlášení požadavek na všelidové hlasování.

Moskva poskytne Budapešti za podmínek výhodných pro Maďarsko půjčku ve výši deseti miliard eur (zhruba 275 miliard korun). Celý projekt by měl stát čtyři biliony forintů (zhruba 367 miliard korun).

Elektrárna Paks v nynější podobě sestává ze čtyř reaktorů sovětské výroby o celkovém výkonu asi 2000 megawattů. Do obnovy elektrárny by se podle dřívějších dohod mohly zapojit i české firmy. Elektrárna by měla být rozšířena do roku 2025 a teprve tehdy bude moci Budapešť podle dohody začít se splácením půjčky, kterou musí uhradit 21 let poté.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy