Prezident nezasáhl, maďarský Temelín dostaví Rusové

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
10. 2. 2014 16:15
Maďarský prezident podepsal zákon umožňující rozšíření jaderné elektrárny Paks
Jaderná elektrárna Paks. Jediná v Maďarsku.
Jaderná elektrárna Paks. Jediná v Maďarsku. | Foto: wikimedia

Budapešť - Maďarský prezident János Áder navzdory protestům opozice podepsal zákon umožňující rozšíření jaderné elektrárny Paks.

Mohou se tak rozběhnout práce na největším stavebním projektu v Maďarsku od pádu komunistického režimu.

Budapešť se v lednu dohodla s Moskvou, že bude rozšíření elektrárny na dvojnásobek výkonu ruskou společností Rosatom financovat z ruské půjčky.

Zákon, který minulý týden prosadili poslanci strany Fidesz premiéra Viktora Orbána , umožní výstavbu dvou nových bloků elektrárny, z nichž každý bude mít výkon více než 1000 megawattů. Levicová opozice požadovala, aby vláda nechala vypsat o rozšíření atomového závodu referendum.

Opoziční aktivisté v reakci na schválení zákona o víkendu vyšplhali na prezidentský palác a ověsili jej transparenty volajícími po plebiscitu. Prezident však jejich požadavky odmítl a zákon podepsal bez jakýchkoli podmínek, neboť je podle něj v souladu s maďarskou ústavou.

Projekt za 367 miliard

"Taková iniciativa překračuje možnosti všech občanů včetně samotného prezidenta," komentoval Áder v prohlášení požadavek na všelidové hlasování.

Moskva poskytne Budapešti za podmínek výhodných pro Maďarsko půjčku ve výši deseti miliard eur (zhruba 275 miliard korun). Celý projekt by měl stát čtyři biliony forintů (zhruba 367 miliard korun).

Elektrárna Paks v nynější podobě sestává ze čtyř reaktorů sovětské výroby o celkovém výkonu asi 2000 megawattů. Do obnovy elektrárny by se podle dřívějších dohod mohly zapojit i české firmy. Elektrárna by měla být rozšířena do roku 2025 a teprve tehdy bude moci Budapešť podle dohody začít se splácením půjčky, kterou musí uhradit 21 let poté.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy