Britští konzervativci si s Johnsonem polepšili, před labouristy vedou o deset procent

ČTK ČTK
28. 7. 2019 6:58
Britská vládní Konzervativní strana si po nástupu Borise Johnsona do premiérské funkce polepšila v průzkumech veřejného mínění. Podle ankety agentury YouGov pro list The Sunday Times má před opoziční Labouristickou stranou nyní náskok deseti procentních bodů.
Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Deník The Sunday Times uvedl, že úspěch konzervativců v průzkumu by mohl podpořit spekulace, že Johnson, čelící v parlamentu patové situaci v otázce brexitu, vyhlásí předčasné volby.

Johnsonovy konzervativce v nejnovější anketě podpořilo 31 procent dotázaných voličů, což je o šest procentních bodů víc než v předchozím průzkumu. O dva body si polepšili i labouristé, kteří mají podporu 21 procent.

Proevropští Liberální demokraté si pohoršili o tři procentní body a s 20 procenty by v parlamentních volbách nyní skončili na třetím místě. Čtvrtá by pak byla protiunijní Strana pro brexit Nigela Farage se 13 procenty, která znamenají pro tuto stranu zhoršení o čtyři procentní body.

Konzervativci v novém průzkumu agentury YouGov zaznamenali největší vedení nad opozicí za posledních pět měsíců. Od dubna je to poprvé, co jejich podpora překročila 30 procent, napsal list The Sunday Times.

Konzervativní strana se kvůli problematickému odchodu Británie z Evropské unie dostala v uplynulých měsících do krize a v květnových průzkumech preferencí voličů si s 25 procenty připsala nejhorší výsledek za posledních 20 let.

Nejnovější průzkum YouGov se uskutečnil 25. a 26. července. O den dříve, ve středu 24. července, se stal novým britským premiérem bývalý londýnský starosta Boris Johnson, když ho členové Konzervativní strany podle očekávání vybrali jako svého nového lídra. Vedení strany i vlády převzal od Theresy Mayové, které se nepodařilo zemi vyvést z Evropské unie.

Jiný průzkum, který ve dnech 24. a 25. července vypracovala agentura ComRes, nebyl pro Johnsonovu stranu tak optimistický. Konzervativce v něm podpořilo 28 procent respondentů, což představovalo nárůst o tři procentní body.

Náskok Konzervativní strany před labouristy byl podle této ankety vypracované pro list Sunday Express jen jeden procentní bod. Většina dotázaných navíc v anketě vyjádřila přesvědčení, že Boris Johnson bude špatný premiér.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy