Vraťte se do kanceláří, vyzve lidi britská vláda. Podnikatelé se bojí "měst duchů"

ČTK ČTK
28. 8. 2020 19:48
Britská vláda spustí příští týden mediální kampaň za návrat do kanceláří těch lidí, kteří nyní pracují z domova. Bude v ní vyzývat zaměstnavatele, aby své zaměstnance ujistili, že návrat na pracovní místo je v případě dodržení opatření proti covidu-19 bezpečný. Podle stanice BBC vychází kabinet vstříc podnikatelům, kteří upozorňují na vylidňování měst.
Na práci z domova tratí nejvíc prodejci, kteří přicházejí o klienty obvykle procházející kolem jejich provozoven do kanceláře, tvrdí Konfederace britského průmyslu.
Na práci z domova tratí nejvíc prodejci, kteří přicházejí o klienty obvykle procházející kolem jejich provozoven do kanceláře, tvrdí Konfederace britského průmyslu. | Foto: Reuters

Ministr dopravy Grant Shapps v pátek uvedl, že pro mnoho lidí v Anglii a Walesu nastává nyní správný čas k návratu do kanceláře, neboť jejich děti půjdou příští týden do školy.

Přetrvávající odloučení od přátel a kolegů si podle Shappse navíc začíná na pracovnících vybírat svou daň, zejména na mladých lidech. "Pro mnoho lidí je duševní zdraví důležitější než návrat na bezpečné pracovní místo. Proto jsou také místa přes léto zajišťována před covidem-19 a pro mnoho lidí je teď správný okamžik k návratu," řekl Shapps. "Beru, že ostatní budou pokračovat daleko flexibilnějším způsobem než v minulosti."

BBC v této souvislosti upozorňuje, že devět z deseti britských zaměstnanců, kteří během koronavirové karantény pracovali z domova, by podle průzkumů rádo v této praxi v nějaké formě pokračovalo. Podle výzkumu provedeného mezi dubnem a červnem vědci z univerzit v Cardiffu a Southamptonu vykazovali lidé pracující z domova minimálně stejnou a někdy i vyšší produktivitu práce oproti těm, kteří pracují normálně z kanceláře.

Konfederace britského průmyslu (CBI) varovala, že centra britských měst se mohou stát "městy duchů", pokud se premiér Boris Johnson nebude více angažovat ve prospěch návratu lidí do kanceláří. CBI argumentovala, že na práci z domova tratí nejvíce prodejci, kteří přicházejí o klienty obvykle procházející kolem jejich provozoven při cestě do kanceláře.

Na dálku v létě pracovalo čtyřicet procent britské pracovní síly

Někteří významní představitelé konzervativní strany podle BBC vyzvali ministry, aby vyslali lidem jasný signál, že práce z kanceláří je bezpečná.

Opoziční labouristická stínová ministryně práce Lucy Powellová naopak vyjádřila k plánu výhrady s tím, že by nikdo neměl pracovníky nutit k "volbě mezi zdravím a prací". Vláda by podle ní měla především "kategoricky zavrhnout" jakoukoli kampaň, která by mohla naznačovat, že by lidé mohli ztratit pracovní místo, pokud odmítnou návrat do kanceláře.

Konec srpna v Londýně, ilustrační foto.
Konec srpna v Londýně, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mezi 27. červencem a 9. srpnem pracovalo 39 procent britské pracovní síly stále na dálku, uvedl statistický úřad. Odvětví s největším podílem práce z domova - až 70 procent - jsou školství, informační technologie a komunikace. Podle údajů banky Morgan Stanley je nyní podíl britských kancelářských pracovníků pracujících na svém obvyklém místě zhruba poloviční oproti velkým evropským zemím.

Video: Doba před pandemií se nevrátí, přibude práce na dálku, říká Tuka

Home office se musíme naučit, pokud si lidé jasně nenastaví pravidla, tak nic nestihnou, řád je zásadní, říká osobní kouč Vladimír Tuka. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy