Vraťte se do kanceláří, vyzve lidi britská vláda. Podnikatelé se bojí "měst duchů"

ČTK ČTK
28. 8. 2020 19:48
Britská vláda spustí příští týden mediální kampaň za návrat do kanceláří těch lidí, kteří nyní pracují z domova. Bude v ní vyzývat zaměstnavatele, aby své zaměstnance ujistili, že návrat na pracovní místo je v případě dodržení opatření proti covidu-19 bezpečný. Podle stanice BBC vychází kabinet vstříc podnikatelům, kteří upozorňují na vylidňování měst.
Na práci z domova tratí nejvíc prodejci, kteří přicházejí o klienty obvykle procházející kolem jejich provozoven do kanceláře, tvrdí Konfederace britského průmyslu.
Na práci z domova tratí nejvíc prodejci, kteří přicházejí o klienty obvykle procházející kolem jejich provozoven do kanceláře, tvrdí Konfederace britského průmyslu. | Foto: Reuters

Ministr dopravy Grant Shapps v pátek uvedl, že pro mnoho lidí v Anglii a Walesu nastává nyní správný čas k návratu do kanceláře, neboť jejich děti půjdou příští týden do školy.

Přetrvávající odloučení od přátel a kolegů si podle Shappse navíc začíná na pracovnících vybírat svou daň, zejména na mladých lidech. "Pro mnoho lidí je duševní zdraví důležitější než návrat na bezpečné pracovní místo. Proto jsou také místa přes léto zajišťována před covidem-19 a pro mnoho lidí je teď správný okamžik k návratu," řekl Shapps. "Beru, že ostatní budou pokračovat daleko flexibilnějším způsobem než v minulosti."

BBC v této souvislosti upozorňuje, že devět z deseti britských zaměstnanců, kteří během koronavirové karantény pracovali z domova, by podle průzkumů rádo v této praxi v nějaké formě pokračovalo. Podle výzkumu provedeného mezi dubnem a červnem vědci z univerzit v Cardiffu a Southamptonu vykazovali lidé pracující z domova minimálně stejnou a někdy i vyšší produktivitu práce oproti těm, kteří pracují normálně z kanceláře.

Konfederace britského průmyslu (CBI) varovala, že centra britských měst se mohou stát "městy duchů", pokud se premiér Boris Johnson nebude více angažovat ve prospěch návratu lidí do kanceláří. CBI argumentovala, že na práci z domova tratí nejvíce prodejci, kteří přicházejí o klienty obvykle procházející kolem jejich provozoven při cestě do kanceláře.

Na dálku v létě pracovalo čtyřicet procent britské pracovní síly

Někteří významní představitelé konzervativní strany podle BBC vyzvali ministry, aby vyslali lidem jasný signál, že práce z kanceláří je bezpečná.

Opoziční labouristická stínová ministryně práce Lucy Powellová naopak vyjádřila k plánu výhrady s tím, že by nikdo neměl pracovníky nutit k "volbě mezi zdravím a prací". Vláda by podle ní měla především "kategoricky zavrhnout" jakoukoli kampaň, která by mohla naznačovat, že by lidé mohli ztratit pracovní místo, pokud odmítnou návrat do kanceláře.

Konec srpna v Londýně, ilustrační foto.
Konec srpna v Londýně, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mezi 27. červencem a 9. srpnem pracovalo 39 procent britské pracovní síly stále na dálku, uvedl statistický úřad. Odvětví s největším podílem práce z domova - až 70 procent - jsou školství, informační technologie a komunikace. Podle údajů banky Morgan Stanley je nyní podíl britských kancelářských pracovníků pracujících na svém obvyklém místě zhruba poloviční oproti velkým evropským zemím.

Video: Doba před pandemií se nevrátí, přibude práce na dálku, říká Tuka

Home office se musíme naučit, pokud si lidé jasně nenastaví pravidla, tak nic nestihnou, řád je zásadní, říká osobní kouč Vladimír Tuka. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy