reklama
 
 

Britská protievropská strana UKIP odvolala předsedu. Jeho milenka urazila snoubenku prince Harryho

Aktualizováno 17. 2. 2018 22:27
Partnerka předsedy Henryho Boltona se vyjádřila urážlivě o rasovém původu snoubenky prince Harryho Meghan Markleové.

Birmingham - Členové britské protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) v sobotu na mimořádném sjezdu odvolali předsedu Henryho Boltona.

Důvěru strany ztratil kvůli rasistickým výrokům své milenky. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vedení UKIP. Podle Boltona straně ubližuje nejednota a sobotní rozhodnutí ji poškodí na dlouhé měsíce. UKIP si nové vedení zvolí do devadesáti dnů.

Bolton byl v nemilosti části členů formace, která prosadila předloňské referendum o odchodu Británie z EU, od ledna, kdy se jeho partnerka urážlivě vyjádřila o rasovém původu snoubenky prince Harryho  Meghan Markleové.

Strana proto svolala mimořádné zasedání, na němž se 63 procent z 1378 hlasujících vyslovilo pro Boltonův odchod z vedoucí pozice. Čtyřiapadesátiletý politik před tím sám odmítl rezignovat.

"Poskvrní naši královskou rodinu"

Jeho pětadvacetiletá milenka Jo Marneyová, s níž se začal stýkat po Vánocích, podle médií v SMS zprávě popsala americkou herečku Markleovou, jejíž matka je Afroameričanka, jako "pitomou nánu". A dodala, že "poskvrní naši královskou rodinu".

Marneyová také označila černochy za ošklivé. Později se omluvila, Bolton vztah s ní ukončil, své spolustraníky však přesto neobměkčil.

"Podle mne bude složité sjednotit stranu," řekl podle BBC v reakci na rozhodnutí spolustraníků Bolton, který podle svých slov plánoval stranu reorganizovat a zefektivnit její fungování. "V politice jsem neskončil, tohle je jen jedna z překážek na cestě," řekl Sky News s tím, že je "trochu zklamán".

Kampaň proti brexitu, pak propad

UKIP se před několika lety stala za předsedy Nigela Farage jednou z nejvýznamnějších politických sil v Británii. Právě tato strana přesvědčila bývalého premiéra Davida Camerona, aby vypsal referendum o odchodu Británie z Evropské unie, a poté vedla úspěšnou kampaň ve prospěch brexitu.

Poté, co Farage po úspěšném referendu z vedení strany odešel, UKIP se propadala do chaosu. Částečně i proto, že její hlavní cíl, tedy odchod z EU, se stal součástí oficiální politiky vládnoucích konzervativců i opozičních labouristů.

Ještě v roce 2015 získala UKIP v parlamentních volbách 12,6 procent hlasů, byť to stačilo jen na jedno křeslo v parlamentu. V předčasných volbách loni v červnu už UKIP volilo pouze 1,8 procenta lidí.

Dočasným lídrem strany se v sobotu stal Gerard Batten, kterého do tří měsíců nahradí nové vedení vzešlé ze stranických voleb.

autor: ČTK | 17. 2. 2018 18:40

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama