Britka uspěla, vyhazov za nošení kříže neplatí

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 1. 2013 15:49
Evropský soud pro lidská práva označil jednání British Airways za diskriminaci
Nadia Eweidová se dočkala. Soud ve Štrasburku uznal, že má právo nosit na krku křížek.
Nadia Eweidová se dočkala. Soud ve Štrasburku uznal, že má právo nosit na krku křížek. | Foto: Reuters

Štrasburk - Evropský soud pro lidská práva dal za pravdu bývalé zaměstnankyni British Airways, která si v práci odmítla sundat křesťanský kříž a byla propuštěna.

Jednání leteckého přepravce označil za porušení devátého článku Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Konkrétně British Airways podle tribunálu porušily ujednání o svobodě vyznání.

Další tři žaloby Britů křesťanského vyznání ale soud ve Štrasburku zamítl s tím, že se o diskriminaci nejedná, napsala BBC.

Nadia Eweidová přišla o práci u letecké společnosti v roce 2006, současné firemní předpisy britských aerolinek už kříže a další náboženské symboly povolují.

Dnes šedesátiletá koptská křesťanka se nejdřív s žádostí o náhradu ušlé mzdy obrátila na soud v Británii, ten ale její žalobu zamítl.

Podobný problém řešila zdravotní sestra Shirley Chaplinová z nemocnice v Exeteru na jihozápadě Anglie. Kříž z krku odmítla sundat, tak ji přeřadili na administrativní práci. Podle Evropského soudu pro lidská práva si ale měla sestra kříž sundat ze zdravotních a bezpečnostních důvodů.

I v Evropě se mohou křesťané dočkat diskriminace.
I v Evropě se mohou křesťané dočkat diskriminace. | Foto: Ondřej Besperát

Další dva případy se týkají odmítání homosexuality. Pracovnice matriky Lillian Ladeleová odmítla vyřizovat sňatky osob stejného pohlaví. Vedlo ji prý k tomu přesvědčení, že podle bible lze manželství uzavřít jen mezi mužem a ženou.

Gary McFarlane z Bristolu pracoval pro společnost Relate, která se zabývá manželským, rodinným a sexuálním poradenstvím. Byl propuštěn poté, co na přípravném semináři řekl, že z náboženských důvodů nemůže udílet rady homosexuálním párům. Ani v těchto případech podle soudu ve Štrasburku o diskriminaci nešlo.

Cameron verdikt soudu vítá

Britský premiér David Cameron v reakci na verdikt k případu pracovnice aerolinek na Twitteru uvedl, že je potěšen, že soud potvrdil zásadu, která umožňuje nosit na pracovišti náboženské symboly. "Lidé by neměli být diskriminováni kvůli víře," napsal.

Rozhodnutí štrasburského soudu jsou závazná pro všech 47 států Rady Evropy a není možné se proti nim odvolat.

 

Právě se děje

Další zprávy