Tvrdá kampaň před britskými volbami: Politici se přou o brexit i "divoké utrácení"

Ondřej Houska Ondřej Houska
15. 11. 2019 16:50
Kdyby se svět řídil tím, co chce Boris Johnson, Velká Británie by už nebyla členem Evropské unie. Britský premiér prosazoval, aby Spojené království odešlo 31. října, ale nestihl to protlačit v britském parlamentu. Británie tak členem EU stále je – a Johnsonova vláda teď unii požádala o pomoc kvůli záplavám, které postihly sever Anglie.

"Dostali jsme žádost od britských úřadů a aktivovali jsme unijní satelitní systém Copernicus, který dodá mapy oblastí zasažených záplavami," řekla mluvčí Evropské komise Mina Andrejevová. Copernicus je evropský program pro monitorování stavu životního prostředí.

Londýn může požádat unii také o finanční podporu z Fondu solidarity. Dostat by mohl zhruba půl milionu eur, tedy skoro 13 miliard korun.

Británie stále zůstává plnohodnotným členem EU a na zmíněnou pomoc má nárok. Brexit je však zároveň tématem kampaně před předčasnými volbami, které ve Spojeném království budou 12. prosince.

Za vše mohou imigranti, polomarxistická vláda. Labouristé se s konzervativci ve spotech nešetří | Video: Labour party, Conservatives

"My brexit uskutečníme," opakuje Johnson o hlavním programovém bodu své Konzervativní strany. Slibuje, že v případě vítězství ve volbách urychleně vyvede Británii z EU na základě dohody, kterou s členskými státy unie dojednal minulý měsíc.

Opoziční labouristé tvrdí, že tato dohoda je špatná a Británie kvůli ní zchudne. Pokud se po volbách stane premiérem jejich lídr Jeremy Corbyn, vyjedná prý s unií novou smlouvu o podobě vystoupení. Tu následně Britům předloží v novém referendu, kde budou lidé moci zvolit i případně možnost setrvání v EU.

Divoké utrácení a vylhané odhady

Labouristé jsou ale ohledně brexitu rozdělení. Drtivá většina jejich členů požaduje, aby Corbyn jasně podpořil setrvání v EU, což ale šéf strany odmítá. V současné předvolební kampani se proto snaží mluvit o brexitu co nejméně. Věří, že voliče přesvědčí důrazem na témata, jako je více peněz pro zdravotnictví nebo výstavba infrastruktury.

Podle konzervativců by všechny sliby labouristů stály v příštích letech 1,2 bilionu liber, tedy astronomických 35 bilionů korun. "Nemůžeme Jeremymu Corbynovi dovolit jeho divoké utrácení, které by naše děti zatížilo obrovským dluhem," prohlásil například ministr financí Sajid Javid.

Podle labouristů se ale jedná o výmysl. "Je to směšný příklad konzervativní lživé zprávy," reagoval labouristický stínový ministr financí John McDonnell. Tvrzení označil za "nekompetentní směsici vylhaných odhadů a špatné matematiky".

Labouristé ani konzervativci svůj volební program zatím nezveřejnili. Faktem je, že labouristé chystají sliby, které budou podle odborníků skutečně stát stovky miliard liber. Jde nejen o velké investice do budování infrastruktury, ale také na zlepšení školství. Současná opozice chce taky znárodnit desetinu akcií velkých firem a předat je jejich zaměstnancům. Za to by majitelům těchto firem vyplatila kompenzaci.

Utrácet ale chtějí i konzervativci, kteří přitom tradičně prosazovali politiku úsporných opatření. Jejich dosud známé sliby by stály minimálně desítky miliard liber. Chtějí zvýšit výdaje na školství nebo na bezpečnost.

Corbyn doufá, že jeho labouristé voliče přesvědčí také připomínkami toho, že se jejich mzdy za posledních devět let, kdy vládnou konzervativci, reálně propadly. Pokud už mluví o brexitu, zmiňuje hlavně riziko, že se premiér Boris Johnson po odchodu z EU pokusí uzavřít dohodu o volném obchodu se Spojenými státy, která by mohla vést například k výraznému zdražení léků. Johnson to označuje za strašení.

Průzkumy favorizují konzervativce

Vzájemná obviňování svědčí o tom, že letošní volební kampaň se v Británii vede mimořádně tvrdě. Johnson v ní už Corbyna přirovnal k sovětskému diktátorovi Josifu Stalinovi.

V průzkumech veřejného mínění má Konzervativní strana před labouristy dvouciferný náskok. Nejspíš jí pomůže i fakt, že Strana pro brexit europoslance Nigela Farage nepostaví kandidáty v těch volebních obvodech, ve kterých v minulých volbách v roce 2017 zvítězili konzervativci.

Corbyn ale doufá, že zopakuje velké překvapení z předchozích voleb, kdy v průzkumech ztrácel ještě víc, ale nakonec získal téměř stejně hlasů jako konzervativci, kteří navíc v parlamentu přišli o většinu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 1 hodinou

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy