Británie čeká útok teroristů doma. Bojí se českých samopalů

Martin Novák Martin Novák
29. 6. 2015 14:10
Podle listu The Times jsou překupníci zbraní ve spojení s některými islamisty. Střelec z Tuniska zřejmě propadl "kouzlu" Islámského státu na internetu.
Velký zásah proti teroristům má letos za sebou Belgie.
Velký zásah proti teroristům má letos za sebou Belgie. | Foto: Reuters

LondýnVelká Británie se po krveprolití na tuniské pláži připravuje na útoky doma. Zpravodajské služby podle deníku The Times vědí o tom, že překupníci se zbraněmi pašují na ostrovy české samopaly Scorpion a že dochází ke spolupráci překupnických gangů a islamistů.

Deník to napsal s odvoláním na své bezpečnostní zdroje. Britská policie posiluje ostrahu některých míst a v zemi platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení terorismem.

Schází se několik faktorů. Výzva Islámského státu k útokům proti "nevěřícím" během muslimského postního měsíce ramadánu, tenisový turnaj ve Wimbledonu a blížící se desáté výročí výbuchů v londýnském metru a autobuse. (7. července 2005 čtyři sebevražední atentátníci připravili v britské metropoli o život šestapadesát lidí.)

Vojáci, policisté, příslušníci kontrarozvědky i zdravotnické týmy budou mít tento týden podle The Times cvičení s cílem připravit se na události, jako jsou útoky před deseti lety v Londýně nebo vražda zaměstnanců satirického týdeníku Charlie Hebdo.

V této souvislosti je vhodné připomenout, že terorista Amedy Coulibaly, který v lednu v Paříži přepadl košer obchod a zavraždil pět lidí, měl rovněž útočnou pušku české výroby.  

Páteční střelba v tuniské Súse je nejhorším útokem na britské občany právě od událostí v Londýně před deseti lety: Třiadvacetiletý střelec Sajfaddín Rizkí postřílel osmatřicet lidí, z toho více než třicet Britů.

Mnoho z nich zatím nebylo identifikováno, protože kulky je zasáhly do hlavy a obličeje. Na pláži u sebe navíc neměli žádné doklady. Čeká se na testy DNA.

Z těch, jejichž jména jsou známa, britská média věnují pozornost například šestašedesátileté Lise Burbidgeové ze severu Anglie. V hotelu Imperial Marhaba už byla posedmé a v srpnu se tam chtěla znovu vrátit. Zemřela na den přesně deset let po smrti svého manžela.

Rizkí nebyl na tuniském seznamu nebezpečných radikálů a i jeho rodina tvrdí, že o tom nic nevěděla. Z výpovědí některých studentů, kteří ho znali z univerzity v Kajruvánu, ale vyplývá, že určité sklony projevoval.

Jeho facebookový profil obsahuje několik prolinků na pozitivní zprávy o Islámském státu.

Tunisan byl ale v minulosti náruživým tanečníkem, a dokonce jako instruktor vedl kurzy tance. Fandil fotbalovému klubu Real Madrid. Zřejmě však "v tichosti" podlehl propagandě Islámského státu na internetu.

Potvrzuje tak slova o hrozbě, kterou zmínil minulý týden v rozhovoru pro Aktuálně.cz nizozemský arabista Jan Jaap de Ruyter:

"Islámský stát vybízí k tomu, že všichni správní muslimové by měli jít do chalífátu a pomáhat ho budovat. Pokud z nějakého důvodu nemohou, mají zůstat tam, kde jsou, a útočit na nevěřící. V tom vidím nebezpečí.

Proti takovému nepříteli se těžko bojuje, protože nevíte, kolik mladých lidí nebo který mladý člověk se tímto na internetu inspiruje. Nepotřebuje ani nikoho osobně znát, může se řídit jen podle toho, co mu radí na internetu."

Rizkí nejenže nikdy nebyl v Iráku či Sýrii, ale dokonce nikdy neopustil Tunisko.

 

Právě se děje

Další zprávy