Brigitte Macronová bude znovu učit, místo dětí ale nezaměstnané Francouze

Simone Radačičová Simone Radačičová
26. 4. 2019 15:00
Manželka francouzského prezidenta Brigitte Macronová dlouho snila o tom, že se vrátí ke své práci učitelky francouzštiny a literatury. Té se přestala věnovat v roce 2015, aby mohla pomáhat svému manželovi Emmanuelu Macronovi dostat se k moci. Brzy si Macronová své přání splní. Od nového školního roku bude opět vyučovat. Místo dětí ale předstoupí před nezaměstnané Francouze.
Francouzský prezidentský pár.
Francouzský prezidentský pár. | Foto: Reuters

Šestašedesátiletá bývalá učitelka Macronová stojí za projektem na výstavbu dvou nových škol, kam budou chodit mladí lidé ve věku od 25 do 30 let, kteří nedostudovali žádnou školu ani se nevyučili a jsou bez práce.  

První škola na chudším pařížském předměstí Clichy-sous-Bois se otevře už v září společně se začátkem nového školního roku. Macronová do ní bude podle informací francouzských médií docházet "jednou až dvakrát měsíčně", aby vyučovala francouzštinu a literaturu.

V září do této školy nastoupí prvních 50 studentů. Vedle francouzštiny budou chodit i na kurzy angličtiny, matematiky nebo historie. Současně jim učitelé budou radit, jak správně napsat životopis nebo absolvovat pracovní pohovor. Pravidelně je budou motivovat i další významné osobnosti ze světa sportu nebo umění.

Škola je zdarma. Všichni studenti navíc dostanou "plat" ve výši francouzské minimální mzdy, tedy zhruba 1521 eur měsíčně (39 550 korun).

Macronová ale nechce zůstat jen u jedné školy pro nezaměstnané. Příští rok otevře další, tentokrát na předměstí Valence, které leží na sever od přístavu Marseille.

Obě školy bude financovat nejbohatší Francouz a šéf luxusního konglomerátu LVMH Bernard Arnault. Požádala ho o to sama Macronová, která často nosí oblečení nebo kabelky z jeho firmy. Arnault na sebe upozornil nedávno i tím, když oznámil, že na rekonstrukci poničeného pařížského chrámu Notre-Dame dá 200 milionů eur, tedy v přepočtu 5,2 miliardy korun.

Neobvyklá love story

Manželka francouzského prezidenta má v Elysejském paláci k dispozici malý sekretariát. Zajímá se o témata, jako je pomoc postiženým, rovnost pohlaví nebo autismus. Vůbec nejvíce ji ale coby bývalou učitelku zajímá školství.

Francouzská média také neustále připomínají netradiční love story prezidentského páru. Brigitte se s Emmanuelem Macronem seznámila coby učitelka na střední škole v Amiens. Tehdy byla ještě vdaná a společně s manželem vychovávala tři děti.

Když se o jejich vztahu dozvěděli Macronovi rodiče, donutili ho odstěhovat se do Paříže a tam dostudovat střední školu. Ani to ale pár nerozdělilo. V roce 2007 se vzali.

Nyní Brigitte Macronová platí za jednu z nejbližších rádkyň francouzského prezidenta. Často ho doprovází i na cestách do zahraničí.

Ve Francii ji mnozí považují i za neoficiální ambasadorku francouzské módy. Pravidelně se kvůli tomu objevuje v lifestylových časopisech.

Video: Brigitte Macronová jako módní ikona Francouzek

První dáma Francie se stala novou módní ikonou. Stylová Brigitte Macronová. | Video: Reuters, AFP
 

Právě se děje

před 3 minutami

U Břeclavi se srazil nákladní vůz s dodávkou. Havárie uzavřela dálnici D2 u slovenských hranic

Srážka nákladního auta a dodávky uzavřela u hranic se Slovenskem dálnici D2 ve směru na Brno. Nehoda je se zraněním, zasahují u ní záchranáři. Vyplývá to z informací policie a Národního dopravního informačního centra (NDIC). Auta se srazila na 56. kilometru D2 kolem 06:00, dálnice mezi státní hranicí a exitem 48 u Břeclavi se uzavřela o půl hodinu později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy