Řím - Rivalita mezi Itálií a Brazílií se většinou odehrává na fotbalovém trávníku. Zápasy jedenáctek těchto týmů patřily vždy k nejsledovanějším zápasům, ostatně dvakrát se obě země střetly ve finále mistrovství světa.
Tentokrát ale na sebe tvrdě narazily politicky. Řím odvolává svého velvyslance, protože největší jihoamerická země odmítla vydat na Apeninský poloostrov bývalého člena italské teroristické bojůvky ze 70.let.
Dnes čtyřiapadesátiletý Cesare Battisti v tomto období patřil k vůdcům ultralevicové skupiny PAC (Proletari Armati per il Comunismo neboli Ozbrojení proletáři za komunismus). Tato teroristická organizace byla aktivní v letech 1976 až 1979.
Přes Mexiko a Francii do Brazílie
Podle italské policie měl Battisti prsty ve čtyřech vraždách. Zahynuli při nich vězeňský dozorce, policejní vyšetřovatel, klenotník a člen krajně pravicového Italského sociálního hnutí.
V roce 1981 se ale Battistimu podařilo uprchnout z vazební věznice, kde čekal na soud.
Zmizel do Mexika, v devadesátých letech se usadil potichu ve Francii. Později znovu zamířil přes Atlantik, tentokrát do Brazílie.
A tam jej v roce 2006 zastihla žádost italského státu o vydání. Byl zatčen.
Brazilský prezident Luis Inacio Lula da Silva nyní rozhodl, že Battistimu náleží v Brazílii status politického uprchlíka. Má být tedy propuštěn na svobodu.
To v Itálii vyvolalo zděšení a pobouření. Ačkoliv nebyl odsouzen, je tam považován za vraha a teroristu.
Dokonce se hovoří o tom, že jako další forma protestu by po odvolání velvyslance mělo následovat zrušení přátelského fotbalového zápasu Itálie - Brazílie, naplánovaného na 10. února.
Podle Brazilců je vše v mezích zákona
"Battisti je terorista, kterému nenáleží status politického uprchlíka. Brazilské rozhodnutí je nepřijatelné. Nečekali jsme něco takového od spřátelené země," prohlásil italský ministr zahraničí Franco Frattini.
Brazilské ministerstvo zahraničí oznámilo, rozhodnutí je v souladu s brazilskými zákony. Verdikt zdůvodnilo tím, že Battistimu hrozí po návratu do Itálie perzekuce.
Brazílie se před časem dostala do podobného sporu s Kolumbií, když odmítla vydat jejího občana podezřelého z organizování teroristických útoků.