BP ucpává vrt směsí jílu a emulze. Hlásí úspěch

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
4. 8. 2010 10:20
Z vrtu do moře vyteklo rekordní množství suroviny. Jako nikdy v dějinách těžby ropy.
Celkové náklady na likvidaci ropné skvrny a úhradu škod mohou přesáhnout 30 miliard dolarů
Celkové náklady na likvidaci ropné skvrny a úhradu škod mohou přesáhnout 30 miliard dolarů | Foto: Reuters

New Orleans - Příběh největší ropné katastrofy v dějinách se dostává do rozhodující fáze. Koncern BP vpravil do vrtu, z něhož od 20. dubna vytéká do Mexického zálivu ropa, směs řídkého jílu a zatěžkávací emulze.

Podle dnešního oznámení společnosti se vháněním bahna podařilo unikající ropu zatlačit, takže vyhlídky jsou optimistické.

Společnost nyní podle agentury Reuters zastavila včerpávání jílu a emulze a sleduje vnitřní tlak, podle kterého lze odhadnout, zda vpumpovaný materiál únik ropy skutečně zastavil.

Substance o váze 1,5 kg na litr objemu svou tíhou schopna snížit sloupec ropy tryskající z vrtu a případně surovinu zatlačit zpět do ložiska. Pak by mohla začít vlastní cementáž.

Společnost čelí velkému tlaku amerických úřadů, které si nechaly vypracovat novou analýzu, podle níž vyteklo do moře již téměř pět milionů barelů suroviny. To by z havárie činilo vůbec největší v historii těžby ropy.

Ptáci v Mexickém zálivu čelí zřejmě největší ropné katastrofě v dějinách
Ptáci v Mexickém zálivu čelí zřejmě největší ropné katastrofě v dějinách | Foto: Reuters
  

Pokud by se Spojeným státům podařilo dokázat, že koncern zanedbal bezpečnostní opatření nebo při likvidaci havárie nepostupoval podle předpisů, čelil by BP pokutě ve výši 21miliard dolarů.

Druhý pokus

"V hlubokomořských podmínkách jsme nikdy neměli únik ropy takovýchto rozměrů," citoval deník The New Times profesora Iana R. MacDonalda, oceanografa z Floridské státní univerzity.

Předchozí pokus, při kterém experti koncernu museli při vstřikování směsi, prováděném koncem května pod vysokým tlakem, překonávat vytrvalý proud ropy, se nezdařil. Před třemi týdny se ale BP vrt podařilo uzavřít pomocí speciálního zvonu a druhý pokus proto bude o mnoho snazší.

"Chceme zacementovat kompletně celý vrt až po vlastní ložisko," tvrdí viceprezident společnosti Kent Wells, pověřený vrtným průzkumem a těžbou.

Otazníky nad údaji

BP čelí již několik týdnů podezření, že záměrně zatajoval, kolik ropy vlastně uniká z vrtu. Nejdříve hovořil o tisíci barelech (163 000 litrů) suroviny denně, pak o pěti tisících.

Koncem května si Bílý dům nechal vypracovat vlastní expertizu, podle které z vrtu unikalo denně 12 až 19 tisíc barelů ropy. Měření uskutečněná v pondělí, u nichž experti připouštějí chybu ve výši "maximálně deseti procent", naznačují, že do moře od samého začátku  každý den vytékalo okolo 60 tisíc barelů ropy.

Celkový únik suroviny by tak činil 4,9 milionu barelů. Přibližně 800 tisíc barelů se koncernu podařilo zachytit a přečerpat do tankerů. Při dosud největší ropné havárii vyteklo v roce 1979 z vrtu Ixtoc I v Campechském zálivu nacházejícím se na východním pobřeží Mexika 3,3 milionu barelů.

Celkové náklady na likvidaci havárie včetně úhrady pojistných nároků a pokut se mohou vyšplhat na 32 miliard dolarů. Koncern proto již začal prodávat ropná zařízení i některé dceřinné společnosti.

Podle Wellse by havárie mohla být definitivně zlikvidována 15. srpna, kdy do ložiska proniknou dva odlehčovací vrty. Ty mají přispět ke snížení tlaku v havarovaném vrtu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy