Esemeskuje s podnikateli i Saúdy. Boris Johnson čelí kritice, že rozdává své číslo

Helena Truchlá Helena Truchlá
23. 4. 2021 19:18
Jeho vysavače jsou považovány za přelomové, on sám za geniálního podnikatele. Loni na začátku pandemie se nejbohatší Brit James Dyson pustil také do byznysu s plicními ventilátory. Těch se Spojenému království nedostávalo. Jenže jeho firma sídlí v Singapuru a on žádal záruku, že návrat části výroby do vlasti se mu neprodraží. Premiér Boris Johnson mu to slíbil - v esemesce.
Britský premiér Boris Johnson.
Britský premiér Boris Johnson. | Foto: Reuters

Právě způsob komunikace šéfa britské vlády teď vyvolává kritiku. Vyjednávání výhod v soukromých textových zprávách je totiž v rozporu s vládními pravidly, píše britský server BBC. A to navzdory tomu, že Dyson požádal i oficiálně a později to jako plošné opatření schválil parlament.

Johnson si ale podobně dopisoval také se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Ten podle zjištění amerických vyšetřovatelů nařídil vraždu novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího v říjnu 2018.

Bin Salmán po Johnsonovi chtěl, aby zařídil "opravu a přehodnocení chybného rozhodnutí" britské fotbalové soutěže Premier League. Ta loni prověřovala záměr saúdského monarchy koupit klub Newcastle United. Johnson měl slíbit, že se někdo z jeho lidí na věc podívá. Z obchodu nakonec kvůli "nepředvídatelným průtahům" sešlo.

Popsané skandály podle úředníků z londýnské Downing Street číslo 10, kde britský premiér sídlí, ukázaly, jak neudržitelná je situace s Johnsonovým stylem komunikace. Vládní tajemník Simon Case premiéra dokonce vyzval, aby si změnil telefonní číslo, informovalo několik velkých britských médií. Zná ho totiž už příliš mnoho lidí, kteří se na něj pak neustále obrací s prosbami o pomoc.

Konkrétně Johnsonova aktivita na komunikační platformě WhatsApp se pak podle vyjádření některých vysoce postavených úředníků stala "trvalým problémem". Šéf vlády ale výměnu odmítl, napsal list The Times.

Zhrzený bývalý poradce

Kancelář premiéra zprávy oficiálně popřela a únik soukromé konverzace s Jamesem Dysonem začala prošetřovat. Za poslední měsíc se totiž jedná už o několikátý případ. Sám Johnson údajně podezřívá z vynášení informací Dominica Cummingse, svého někdejšího nejbližšího poradce a strůjce úspěšného referenda o odchodu Velké Británie z Evropské unie v roce 2016.

Cummings musel u Johnsona skončit loni v listopadu poté, co ho policisté opakovaně přistihli, jak porušuje pandemická omezení pohybu. Údajně je zhrzený z toho, že po jeho odchodu vláda dál normálně funguje. Johnson svým podřízeným zakázal se s ním dál bavit. 

Johnsona za styl komunikace kritizuje zejména labouristická opozice. "Každý den se objeví nová obvinění této konzervativní vlády: podivné obchody se zdravotnickými pomůckami, daňové úlevy pro kamarády… Špinavost, špinavost, špinavost," nechal se slyšet šéf labouristů Keir Starmer. Jeden z poslanců označil Johnsonův kabinet za "vládu po WhatsAppu". 

Sám Johnson obvinění v souvislosti s výhodami pro Dysona popřel, hájí se tím, že se snažil pro svou zemi zajistit maximum možného v čase rychle se zhoršující koronavirové pandemie. Zhruba ve stejnou dobu, kdy si oba muži vyměnili zveřejněné zprávy, vyhlásil premiér opatření, která běžný život v zemi omezila nejvíc od druhé světové války. 

Esemeskoval i Cameron

Jenže odhalení přichází v okamžiku, kdy britská politická scéna řeší otázku neformálního a nekontrolovatelného lobbingu v nejvyšších patrech politiky obecně. Obviněním čelí bývalý konzervativní premiér David Cameron. Ten po odchodu z úřadu jako lobbista obepisoval v esemeskách členy britské vlády a žádal od nich pomoc pro finanční společnost Greensill Capital. Ta nakonec zbankrotovala, což znamená velké komplikace pro ocelárnu Liberty Steel, kterou Greensill finančně podporoval. V Česku Liberty ve své ostravské huti zaměstnává šest tisíc lidí.

Cameron byl podle serveru Politico hodně aktivní v esemeskování i jako premiér. Jeho nástupkyně v úřadu Theresa Mayová byla naopak "extrémně offline". Na zprávy spíš odpovídala, když už nějaké dostala, než aby konverzaci sama začínala. A telefonovala nejraději prostřednictvím spojovatelky ve své kanceláři v Downing Street.

Když se proti ní v roce 2017 postavila část vlastní Konzervativní strany, protože se jí nedařilo po brexitovém referendu vyvést zemi z EU, hlasy na její podporu sbíral mezi kolegy i Johnson, tehdy ministr zahraničí. Obepisoval je na WhatsAppu.

Video: "Nechte mě to vyřešit," uklidňuje Čech fanoušky anglické Chelsea

"Nechte mě to vyřešit." Petr Čech se snažil uklidnit rozzlobené fanoušky Chelsea. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy