Bomba v New Yorku: Jednal amatér, nebo síť teroristů?

Martin Novák Martin Novák
3. 5. 2010 21:34
Policisté pátrají po bělochovi kolem 40 let, který odcházel od auta s výbušninami
Na záběru monitorovací kamery je vpravo vidět Nissan, projíždějící přes Times Square.
Na záběru monitorovací kamery je vpravo vidět Nissan, projíždějící přes Times Square. | Foto: Reuters

New York - Nedělní nález automobilu napěchovaného výbušninami na newyorském náměstí Times Square dostal v pondělí několik nečekaných motivů. Zatímco někteří vyšetřovatelé spojili hrozbu výbuchu v srdci Manhattanu s populárním sitcomem a označili ji za "amatérský" pokus, mluvčí Bílého domu později v pondělí pojmenoval událost jako terorismus.

List Washington Post s odvoláním na Obamovu administrativu uvedl, že hrozba útoku měla podle dosavadních indicií mezinárodní pozadí.

Až do té doby se přitom americké úřady vyhýbaly tomu, aby případ z New Yorku spojovaly s radikálními sítěmi zvenčí.

Záměr terorizovat

Jako teroristický pokus označil improvizovanou bombu v autě nastraženém v noci na neděli na rušném Times Square v pondělí vůbec poprvé mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

"Řekl bych, že zde byl záměr terorizovat, a řekl bych, že kdokoli to provedl, bude označen za teroristu," řekl novinářům.

Podle zjištění Washington Post se údajně ukazuje, že neúspěšný útok koordinovalo několik lidí s mezinárodními vazbami. Americké úřady už také vedou vyšetřování na území několika států, přičemž už se dostaly k novým stopám, uvedl list.

Policisté podle něj již například našli původního majitele zřejmě ukradeného auta použitého při pokusu o útok.

South Park jako motiv?

Podle jiné z verzí ovšem může nedělní drama, při němž automobil plný výbušnin jen shodou náhod neexplodoval, mít spojitost s jinými nedávnými výhrůžkami - na adresu autorů kresleného seriálu South Park.

Radikální islamisté na jednom z webů v dubnu pohrozili, že se pomstí za vtipy, kterým je ve známém humoristickém seriálu vystaven muslimský prorok Mohamed. V jednom z dílů se totiž objevil v přestrojení za medvěda.

Nissan Pathfinder, ve kterém policisté v neděli našli propanbutanové láhve, kanystry s benzínem a roznětky, byl zaparkován před sídlem firmy Viacom. Ta je majitelem kanálu Comedy Central, kde se South Park vysílá.

Policisté na dotazy novinářů uvedli, že souvislost se seriálem je jednou z verzí, kterou prošetřují a považují ji za možnou.

K výbušninám se přihlásila pákistánská odnož Talibanu s tím, že jde o pomstu za americké útoky v Pákistánu a za smrt dvou předáků Al-Káidy v Iráku.

Jen propaganda?

FBI ale považuje prohlášení Talibanu za nevěrohodné. Hnutí se přihlásilo už k několika útokům na Západě, ale spíš jen kvůli propagandě a publicitě. Zatím se nenašlo nic, co by svědčilo o jeho aktivitě mimo Pákistán a Afghánistán.

Foto: Reuters

Američtí policisté hledají na základě záznamu z průmyslové kamery zhruba čtyřicetiletého bělocha, který odcházel od zaparkovaného vozidla, sundal si tričko, podíval se směrem k Nissanu a pak odešel. Starosta New Yorku Michael Bloomberg ale uvedl, že nemusí jít o pachatele.

Podle serveru CNN, který se odkazuje na newyorkského policejního komisaře Raye Kellyho, se vyšetřovatelům podařilo získat další videonahrávku z místa, kde byla dodávka s výbušninami zaparkována.

Nahrávka pořízená turistou zachytila muže "zjevně utíkajícího severně na Brodway." Vlastníka Nissanu už se podařilo vypátrat. Bydlí v Pensylvánii a nepatří mezi podezřelé. Poznávací značka pocházela z jiného automobilu z Connecticutu.

Ani jeden z mužů, kteří jsou zachyceni na dvou videonahrávkách z místa činu, podle policie není podezřelý. "Jde o lidi, se kterými bychom rádi mluvili," vysvětlil policejní komisař Ray Kelly.

Z prvních analýz vyplývá, že výbušniny byly sestaveny amatérsky a z materiálu, který je běžně dostupný v obchodech. Prý jde o podobný mechanismus, jaký použili islamisté v roce 2007 při pokusu odpálit nálože v Londýně. Ani tam bomby nevybuchly.

Na podezřelý automobil policisty upozornil prodavač z nedalekého stánku na Times Square, který si všiml, že uvnitř vozu je kouř a klíčky nechal řidič v zapalování.

Domy by zůstaly stát

"Pokud by to vybuchlo, zabilo by to lidi v blízkosti automobilu a rozbilo okna v okolí. Nemělo to ale sílu ke zničení budovy," citoval deník New York Times policejního mluvčího Paula Brownea.

Foto: Reuters

V Nissanu byla i střelná zbraň s upilovaným číslem. Podle policistů se na akci muselo podílet více lidí, protože takovou nálož by nesestrojil jeden člověk. Z automobilu se specialisté snaží získat vzorky DNA, vlasů a chlupů.

Dodávky s výbušninami umístili teroristé v New Yorku do dodávek v garážích Světovébo obchodního centra v roce 1993, avšak nepodařilo se jim všechny nálože odpálit. Za tento čin byl v USA k doživotí odsouzen Pákistánec Ramzí Júsif.

Poslední teroristický útok namířený na USA se odehrál loni 26. prosince. Nigerijský pasažér chtěl za letu zapálit letadlo mířící z Amsterodamu do Detroitu.

 

Právě se děje

Další zprávy