Bojujme proti nepřátelům národa, vyzval Asad Syřany

Zahraničí Zahraničí
6. 1. 2013 20:05
Syrský prezident zkritizoval Západ, ocenil naopak Rusko, Čínu a Írán
Foto: Reuters

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad poprvé po dlouhých sedmi měsících vystoupil na veřejnosti.

Vyzval k úplné mobilizaci proti povstalcům, kteří se už bezmála dva roky snaží svrhnout jeho režim.

V budově opery v centru Damašku mu naslouchalo několik stovek přívrženců, kteří skandovali "bůh tě ochraňuj". Scenérii dokreslovala syrská vlajka složená z lidských tváří.

"Sýrie trpí kvůli nepřátelům lidu a nepřátelům boha," řekl mimo jiné v projevu, který přenášela státní televize. Tvrdí, že je připraven jednat o politickém řešení povstání, ovšem nemá partnera, s nímž by usedl ke stolu.

Sliby nikoho neoklame

Odmítl rovněž, že by odpor proti němu byl revolucí. "Něco takového potřebuje myslitele a musí to být založeno na nějaké myšlence. Potřebuje to vůdce - a kdo je vůdce této revoluce?" ptal se.

Rebely znovu označil za "bandu kriminálníků", kteří mají vazby na Al-Káidu. Přislíbil ale reformy.

Sedmačtyřicetiletý prezident v projevu kritizoval postoj Západu, vyzdvihl naopak Rusko, Čínu a Írán, tedy země, které brojí proti vměšování do syrských záležitostí.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. "Prázdnými sliby reforem nikoho neoklame," nechal se slyšet například britský ministr zahraničí William Hague. Z Bruselu zazněla nová výzva, aby Asad odstoupil a umožnil tak politické změny v zemi.

Asadův režim přitom stále více ztrácí kontrolu nad zemí. A jak píše ČTK, boje pokračují i během víkendu.

Opozice hlásí střety především z jižní provincie Dará, kde povstání v březnu 2011 začalo, a částí hlavního města Damašku. Tam dnes byly podle zpráv z Twitteru od rána uzavřené ulice.

Konflikt v Sýrii si podle nejnovější studie dosud vyžádal na 60 000 mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy