Bílý dům chce posílit ochranu novinářských zdrojů

ČTK ČTK
15. 5. 2013 21:55
Jde o reakci na skandál okolo úředního zabavení výpisů telefonátů agentury AP
Ministr spravedlnosti USA Eric Holder.
Ministr spravedlnosti USA Eric Holder. | Foto: Reuters

Washington - Bílý dům v reakci na skandál okolo úředního zabavení výpisů telefonátů agentury AP ohlásil návrh zákona, který má posílit ochranu novinářských zdrojů. Mezitím američtí zákonodárci z právního výboru sněmovny vyjádřili vážné znepokojení nad postupem, který ministr spravedlnosti a generální prokurátor Eric Holder v případě AP zvolil.

Republikánský předseda výboru Bob Goodlatte podle AP uvedl, že jej znepokojuje "jakékoliv porušení svobody tisku" při vyšetřování úniků utajovaných informací, vedeném ministerstvem spravedlnosti. Demokrat John Conyers zase připustil, že mu dělá starosti odhalení, jak široký přehled chce mít vláda o telefonních záznamech, a to i po inkriminovaném časovém období.

Ministerstvo spravedlnosti čelí kritice za to, že získalo údaje o hovorech novinářů AP, čímž prý ohrozilo nezávislost tisku. Holder tento krok na úterní tiskové konferenci hájil tím, že vláda řeší zásadní únik přísně tajných informací, který vystavil Američany velkému nebezpečí.

Média spekulují, že únik se týká zmařeného loňského pokusu o teroristický útok Al-Káidy v Jemenu.

Goodlatte už dříve zapochyboval, zda pro úřad byly skutečně nezbytné záznamy o telefonních rozhovorech novinářů AP za dobu dvou měsíců.

Mluvčí Bílého domu Jay Carney v souvislosti s kontroverzním případem ohlásil, že demokratický senátor Chuck Schumer předloží návrh zákona posilujícího ochranu důvěrných novinářských zdrojů. Tento návrh se podle mluvčího těší podpoře prezidenta Baracka Obamy.

Předloha má podle senátora obsahovat i výjimky pro případy národní bezpečnosti a vcelku má "vyvážit potřeby národní bezpečnosti vůči právu veřejnosti na svobodné informování" a zajistit "spravedlivější a promyšlenější" řešení v těchto případech.

Proti "přehnanému a bezprecedentnímu" zabavení telefonních záznamů z AP protestovala v otevřeném dopise více než padesátka amerických mediálních skupin, uvedla agentura AFP. Případ podle nich zpochybnil schopnost ministerstva spravedlnosti nalézat rovnováhu mezi policejními pravomocemi a právy médií a veřejnosti, zaručených prvním dodatkem ústavy.

Právní výbor sněmovny, kde mají většinu republikáni, chce také řešit způsob, jakým vláda nakládala s informacemi tajných služeb před dubnovým bombovým atentátem v Bostonu. Podle předsedy výboru policie a zpravodajské služby selhaly při spojování souvislostí a sdílení zásadních informací o údajných útočnících Tamerlanu a Džocharu Carnajevových. Goodlatte vyjádřil také znepokojení nad tím, že vyšetřování podezření na daňové úniky, vedené Holderovým úřadem, se prý zaměřuje hlavně na konzervativní skupiny.

 

Právě se děje

Další zprávy