Biden bude v ČR jednat o radaru, klimatu i energetice

ČTK ČTK
19. 10. 2009 20:05
Konkrétní nabídka na účast Česka v protiraketovém systému však zřejmě nepřijde
Joe Biden poslouchá překlad projevu libanonského prezidenta Michela Suleimana
Joe Biden poslouchá překlad projevu libanonského prezidenta Michela Suleimana | Foto: Reuters

Washington/New York - Americký viceprezident Joe Biden bude během své nadcházející návštěvy ve Varšavě, v Bukurešti a v Praze kromě protiraketové obrany jednat mimo jiné i o energetické bezpečnosti. Novinářům to dnes v telefonickém rozhovoru řekl Bidenův poradce pro národní bezpečnost Anthony Blinken. Podle něj přijde zřejmě řeč také na chystaný plynovod Nabucco. Dalšími body jednání bude ochrana klimatu či investice.

"Protiraketová obrana bude důležitým bodem jednání ve všech třech zemích, ale téma (Bidenovy) návštěvy je mnohem větší než protiraketová obrana. Dotkne se řady problémů, například toho, co děláme v Afghánistánu či v NATO, energetické bezpečnosti, změny klimatu, hospodářství, ale i pokroků při budování demokracie. Protiraketová obrana je tak součástí (Bidenovy) návštěvy, ale nezaměří se jen na ni," uvedl Blinken.

Z Blinkenových slov zároveň bylo zřejmé, že v Praze nezazní konkrétní návrhy ohledně účasti Česka v novém systému protiraketové obrany. Spíše půjde o vyjasňování stanovisek vyplývajících z dvoustranných jednání, ale i z jednání v Severoatlantické alianci. USA v září oznámily, že ustupují od plánů vybudovat v Česku a v Polsku objekty obrany proti raketám dlouhého doletu z Íránu. Akutnější je podle nich nebezpečí střel krátkého a středního doletu, na který se zaměří nový systém.

Americká námořní loď, systém Aegis
Americká námořní loď, systém Aegis | Foto: repro Aktuálně.cz

"Česká vláda vyjádřila silný zájem o pokračování své vedoucí role při vytváření (nového systému) s našimi spojenci v NATO, což vítáme," řekl Blinken. Biden bude také s českou stranu jednat o diverzifikaci energetických zdrojů v Evropě, včetně zdrojů elektřiny. V tisku se již objevily spekulace, že tématem rozhovorů bude i dostavba temelínské jaderné elektrárny.

Blinken zopakoval stanovisko současné americké administrativy, že nová varianta obrany je smysluplnější ze strategického, vojenského i politického hlediska. Bidenova návštěva má země střední a východní Evropy ujistit, že Spojené státy tento region neopouštějí a že strategické partnerství s ním pokračuje.

"Návštěva přichází v okamžiku, kdy si připomínáme dvacáté výročí pádu berlínské zdi. Viceprezident jej také připomene. Návštěva se ale zaměří spíše na budoucnost než na minulost. Podle Bidena je skutečné potvrzení roku 1989 méně v tom, co jsme strhli, ale v tom, co jsme společně vybudovali," řekl Blinken. Připomněl, že všechny tři země, které Biden navštíví, například významně přispívají k americkému úsilí v Afghánistánu či Iráku.

Barack Obama (vlevo) a Joe Biden
Barack Obama (vlevo) a Joe Biden | Foto: Reuters

Bidenův poradce ale zároveň zdůraznil, že současná administrativa prezidenta Baracka Obamy již země střední a východní Evropy nevnímá jako postkomunistické. Podle něj státy regionu přecházejí od lokálních témat ke globálním, jako je právě například energetická bezpečnost či ochrana klimatu. "Spojené státy nyní o regionu nepřemýšlejí v souvislosti s tím, co pro něj mohou udělat, ale spíše v souvislosti, co mohou udělat spolu s ním," podotkl Blinken.

Bidenův poradce se v rozhovoru dotkl také citlivého vztahu regionu s Ruskem. Po změně amerických plánů protiraketové obrany se totiž objevily hlasy, že Američané tak ustupují Moskvě, která s jejich předchozí verzí nesouhlasila. Blinken zopakoval dřívější vyjádření Spojených států, že rozhodnutí o obraně učinily samy a s ohledem na svou bezpečnost, pokud ale zlepší vztahy mezi Ruskem a jeho evropskými sousedy, není to na škodu věci.

Americký viceprezident stráví v Česku jednu noc, předtím navštíví Polsko a Rumunsko. Jeho letoun "Air Force 2" by měl do Prahy přiletět ve čtvrtek večer a jednání s českými představiteli budou následující den. Smyslem Bidenovy návštěvy je hlavně ujistit Prahu, že středoevropský region je pro Spojené státy i nadále důležitý, i když Washington odstoupil od plánu postavit na českém území protiraketový radar.

Americký viceprezident se v Praze sejde s premiérem Janem Fischerem a prezidentem Václavem Klausem. Podle Blinkena se také na americké ambasádě sejde s opozičními politiky. Na otázku ČTK, koho myslí opozičními politiky, když v Česku vládne úřednická vláda, ale nedokázal upřesnit žádná jména.

 

Právě se děje

Další zprávy