Bavorský premiér v Praze? Děkujeme, zatím ne

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
19. 8. 2010 21:06
Pozvání obdržel zatím pouze ministerský předseda Saska.
Foto: Jan Němec

Berlín - Bavorský premiér jako oficiální host na návštěvě Prahy? Spekulace přiživily dotazy z řad německých novinářů během návštěvy českého premiéra Petra Nečase (ODS) v Berlíně.

Horst Seehofer (CSU) by ostatně rád. Už v květnu mluvil o tom, že přijede, až vznikne nová vláda. Mluvit by chtěl o Benešových dekretech.

"Vzhledem k tomu, že není ani pozvání, tak nemůže být ani návštěva. Tak už to v diplomacii chodí," odmítl Nečas spekulace.

Sasko ano, Bavorsko zatím ne

"Mohu ale potvrdit, že v polovině září navštíví Prahu Stanislaw Tillich (CDU), ministerský předseda Saska," dodal Nečas.

Bavorsko a Sasko podle něj mají exkluzivní postavení coby spolkové země, které s Českem bezprostředně sousedí. Bavorsko ale - na rozdíl od Saska - představuje onen problém se sudetskými Němci.

"Musíme hledět především dopředu. Pokud by tématem měly být jen Benešovy dekrety, pak je taková návštěva zbytečná," prohlásil předseda české vlády.

"Z mého osobního hlediska bych byla ráda, kdyby k takové návštěvě došlo," prohlásila naopak na tiskové konferenci po schůzce s Petrem Nečasem německá kancléřka Angela Merkelová. Hned ale dodala, že to je jen na České republice a Bavorsku a že o tom s českým premiérem nemluvili.

Sudetoněmecké krajanské sdružení, které si od Seehoferovy případné návštěvy v Praze slibuje posun ve vzájemných vztazích s českou vládou, vydalo prohlášení, v němž na podporu německé spolkové vlády spoléhá.

"Jsem přesvědčen, že vláda podpoří naše snahy o přímé rozhovory (s českou stranou), podobně jako to již činí naše patronátní spolková země Bavorsko," uvedl Franz Pany, předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení.  

"Já jsem před volbami nic takového nesliboval," dodal v diskusi s novináři Petr Nečas k návštěvě bavorského premiéra. "Ani Obamovi, ani bavorskému premiérovi, když se stanu já premiérem."

 

Právě se děje

před 38 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy