Bavorská pohraniční stráž nemůže hlídat hranice. Nemá na to kompetence, rozhodl soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2020 11:35
Obnovení bavorské pohraniční policie zčásti odporuje spolkovému rozdělení kompetencí v Německu. Konstatoval to bavorský ústavní soud, na který se v této věci se stížností obrátili opoziční Zelení. Ti totiž poukazují na to, že ostraha německých hranic náleží výhradně spolkové policii, nikoli zemské.
Pohraniční policie Bavorska.
Pohraniční policie Bavorska. | Foto: Tomáš Cetkovský

Prozatím není podle médií jasné, jaký dopad bude verdikt na bavorské pohraničníky mít, v každém případě je ale postoj soudu vnímán jako tvrdá rána pro bavorského premiéra Markuse Södera.

Bavorský ústavní soud vidí rozpor v té části bavorského zákona o policii, která uvádí, že policisté vykonávající pohraniční úkoly tak činí na základě pravomocí určených výhradně spolkovými zákony. Naopak proti faktu samotného obnovení zemské pohraniční policie neměl bavorský ústavní soud námitky.

"Nyní je to černé na bílém: CSU a zemská vláda opět vytvořily zákon, který se protiví naší ústavě. Je dobře, že jsme se my Zelení nezalekli soudní cesty," okomentoval na Twitteru verdikt šéf Zelených v bavorském sněmu Jürgen Mistol.

Söder obnovení bavorské pohraniční policie považuje za vzorový projekt, který přispívá k bezpečnosti nejen Bavorska, ale v konečném důsledku i celého Německa. Opoziční Zelení v bavorském sněmu zase hovoří o tom, že je pro ně klíčové, aby obnovená pohraniční policie fungovala v souladu s ústavními principy. Bavorská vláda porušení spolkových kompetencí odmítala a tvrdila, že zemští pohraničníci naopak působí výhradně v součinnosti se spolkovou policií.

Bavorsko mělo svou pohraniční policii od roku 1948. Prováděla kontroly mimo jiné na hraničních přechodech a letištích v Bavorsku. O 50 let později, po zrušení či zmírnění hraničních kontrol se sousedními státy, však byla zrušena. Obnovena byla opět k 1. srpnu 2018 jako součást zemské policie. Šlo o výsledek diskuse o přílivu přistěhovalců například přes balkánskou trasu. Zpočátku měla bavorská pohraniční policie, kterou média označují za Söderův oblíbený projekt, 500 příslušníků, sbor se ale postupně rozšiřuje a do roku 2023 by měl mít tisícovku členů.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann projekt označuje za úspěšný, což dokládá vyšší bilancí úspěšně vyřešených případů. Na počátku roku Herrmann řekl, že bavorští pohraničníci za loňský rok vydali po úspěšných pátráních 785 příkazů k zatčení a 61 zákazů opětovného vstupu do Německa a že se ve srovnání s rokem 2017 zvýšil počet odhalených falešných pasů takřka o 60 procent.

Video: Bavorská policie u hranic posiluje kontroly. Kvůli drogám a migrantům

Bavorská policie u hranic posiluje kontroly. Kvůli drogám i migrantům | Video: Tomáš Cetkovský, Helena Truchlá
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy