Barnier: Dohoda o brexitu přinesla úlevu, touhu Britů po samostatnosti respektuji

ČTK ČTK
29. 12. 2020 11:07
Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier v úterý prohlásil, že dosažení dohody o budoucích vztazích Evropské unie a Británie přineslo úlevu a stabilitu lidem i podnikům. Zůstává ještě několik témat, včetně zahraniční politiky, která potřebují upřesnění. Po skončení jednání chce Michel Barnier pracovat ve prospěch své rodné Francie, píše Reuters s odvoláním na rozhovor se stanicí Franceinfo.
Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier
Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier | Foto: Reuters

"Uskutečnili jsme řádný brexit," uvedl Barnier. Součástí dohody však nejsou zahraniční vztahy, o kterých musí ještě EU a Británie jednat. Podle Barniera je lepší se Spojenými státy a s Čínou vyjednávat jako člen EU než samostatně, ale chápe a respektuje britskou touhu po samostatnosti. Členské státy EU jsou podle něj také suverénní, ale společně jsou silnější, uvedl Barnier v rozhovoru.

V budoucnu chce Barnier věnovat svou energii službě vlasti, chce se podílet na jejím dalším pokroku. Francie podle něj v současnosti potřebuje "jednotu, solidaritu a spravedlnost", píše Reuters. Barnier neupřesnil, jakým konkrétním plánům se chce věnovat ani zda má politické ambice. Ve Francii budou za necelé dva roky prezidentské volby, připomíná Reuters.

Barnierovi bude v lednu 70 let. Než začala jednání o odchodu Británie z EU, jeho politická kariéra spěla ke svému závěru, píše list Midi libre. Začal jako regionální politik, má za sebou několik ministerských postů a neúspěšnou kandidaturu na post předsedy Evropské komise, kterým se tehdy stal Jean-Claude Junker. Brexit podle francouzských médií otevřel Barnierovi cestu zpět do nejvyšších pater politiky.

Video: Johnson je jako rocková hvězda, dopad brexitu poznáme až po letech, říká Žantovský

Na Theresu Mayovou se bude vzpomínat jako na slušnou, obětavou ženu. Boris Johnson byl černým koněm v Konzervativní straně, říká Žantovský. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy