Bangkokem pochoduje 100 tisíc lidí. Chtějí nové volby

Zahraničí Zahraničí
15. 3. 2010 8:07
Dav nespokojenců v červených tričkách obléhá sídlo premiéra
Foto: Reuters

Bangkok - Protesty Thajců proti současnému premiérovi pokračují. K jeho sídlu se nejnověji vydalo až sto tisíc lidí oděných do červených triček.

Demonstrující požadují vyhlášení nových voleb.

Čtyřiačtyřicetiletý premiér Apchisit Vedžadžíva však v rozhlasovém vysílání nové volby vyloučil. Podle agentury Reuters proti němu vystupují zejména příznivci bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, kteří usilují o jeho návrat.

Šinavatra přišel o premiérské křeslo v roce 2006. V zemi byl následně nastolen vojenský režim, který byl formálně ukončen parlamentními volbami v roce 2007. Napětí však na thajské politické scéně stále přetrvává.

Apchisit Vedžadžíva se stal loni v prosinci již třetím ministerským předsedou za předcházející tři měsíce. Oba jeho předchůdci museli skončit z rozhodnutí soudu.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Slovinský premiér odstoupil, vláda nedokázala prosadit své zákony

Předseda slovinské vlády Marjan Šarec v pondělí oznámil, že z funkce odstupuje. Důvodem je neschopnost menšinové vládní koalice prosazovat schválení potřebných reformních zákonů. Premiér v dopise zaslaném parlamentu s oznámením demise zároveň vyzval k vypsání předčasných voleb.

Rezignovat se Šarec rozhodl poté, co se veřejnost dozvěděla, že odstupuje vicepremiér a ministr financí Andrej Bertoncelj. Ten nesouhlasil s premiérovým návrhem zákona, na jehož základě by se finanční ztráty zdravotnictví kryly ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy