Balíček úspor v Řecku: 70 000 lidí v ulicích a stávka

ČTK ČTK
7. 11. 2012 19:42
Na zaplněném náměstí před parlamentem demonstranti házeli zápalné bomby a kameny
Foto: Reuters

Atény - Desetitisíce lidí ve středu v centru Atén demonstrovali proti novému balíčku úspor, o kterém měli večer hlasovat poslanci. Podle policie do ulic vyšlo přes 70 000 lidí.

Na zaplněném náměstí před budovou parlamentu demonstranti házeli zápalné bomby a kameny. Policie se je pokusila rozehnat slzným plynem.

V zemi ve středu také pokračovala dvoudenní generální stávka, která od úterý narušuje dopravu, zdravotnictví, školství a další služby po celé zemi.

Navrhované nové škrty mají pomoci uvolnit další mezinárodní finanční pomoc pro zemi, které by jinak hrozil bankrot.

Demonstraci proti úsporám svolaly velké řecké odbory, opoziční radikální levice a komunisté. Demonstrující skandovali hesla proti úsporám a mávali vlajkami a transparenty. "Pryč s politikou podrobování a ponižování," stálo na jednom z nich.

V metropoli se demonstrovalo i v úterý, protest byl ale poklidný. Od úterý zemi sužuje také generální stávka, která narušila především leteckou a lodní dopravu.

Foto: Reuters

Ochromeny byly i zdravotní služby, lékárny zůstaly uzavřeny a nemocnice zajišťovaly jen nezbytnou lékařskou péči. Stávka narušila také chod některých bank, úřadů a justice.

Podle komentářů se nyní rozhoduje o dalším osudu Řecka. Pokud poslanci neschválí program úspor ve výši 13,5 miliardy eur, poruší podmínky věřitelů, kteří mají zemi poskytnout další část z dohodnutého záchranného úvěru. Jde o 31,5 miliardy eur (téměř 795 miliard Kč), bez nichž se Atény neobejdou.

Balík úspor jako neústavní napadla opoziční levicová strana SYRIZA, poslanci ale snahu o zablokování úsporného programu odvrátili.

Podle agentury AP se očekává, že poslanci balík nových škrtů a vyšších daní schválí. Obstrukce či absence poslanců by však mohly vážně oslabit křehkou koalici premiéra Antonise Samarase.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy